12 wczesnych objawów ciąży

ciaza6.jpg

Każdy kto stara się o dziecko wie, że 2 tygodnie między owulacją i pierwszym dniem spodziewanej miesiączki są długim czasem oczekiwania na potwierdzenie ciąży.

Kobieta może doświadczyć pierwszych symptomów ciąży, wkrótce po nastąpieniu implantacji zarodka, co ma miejsce pomiędzy 8 a 14 dniem po owulacji. 90% kobiet doświadcza objawów ciąży przez 8 tygodni jej trwania. Wczesne objawy ciąży i napięcia przedmiesiączkowego często są podobne. Jednak nie wszystkie kobiety mają typowe objawy ciąży.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, ważne jest aby podejmować zdrowe wybory dotyczące stylu życia i porozmawiać jak najszybciej z lekarzem.

12 pierwszych objawów, które mogą oznaczać, że jesteś w ciąży

1. Brak miesiączki jest często pierwszym sygnałem, który mówi nam, że możemy być w ciąży.
Niewielkie krwawienie może być normalne. Krwawienie implantacyjne może się zdarzyć w pobliżu czasu spodziewanej miesiączki i może być mylone z okresem. Implementacja zarodka wywołuje zwykle lekkie plamienie, które trwa krócej niż jeden dzień oraz pojawia się wcześniej niż spodziewany termin okresu.

2. Nudności lub poranne mdłości są częstym objawem ciąży.
Nie wszystkie kobiety doświadczają nudności, podczas gdy inne walczą z nimi przez cały okres ciąży.

3. Zmiany w piersiach, zwłaszcza w pierwszej ciąży są wczesną oznaką ciąży.
Tkanka piersi rośnie przygotowując je do wytwarzania mleka. Żyły stają się bardziej widoczne na piersiach, a sutki mogą przybrać ciemniejszą barwę. Piersi i sutki stają się bardziej wrażliwe, można odczuwać w nich mrowienie i ból.

4. Częste oddawanie moczu jest częstą skargą kobiet na wczesnym etapie ciąży.
Za to zjawisko odpowiedzialne są zmiany hormonalne, które powodują zwiększone krążenie krwi oraz powiększająca się macica. Wiele kobiet doświadcza tego symptomu dopiero w drugim trymestrze ciąży, kiedy zwiększona częstość przymusu korzystania z łazienki jest wywołana przez nacisk wagi dziecka na pęcherz matki. Jeśli oddawanie moczu staje się bolesne lub myślisz, że masz zakażenie dróg moczowych, koniecznie powinnaś zgłosić się do swojego lekarza.

5. Zmęczenie stanowi jeden z najpowszechniejszych objawów początku ciąży.
Odczuwanie zmęczenia na wczesnym etapie ciąży jest normalne, a kobiety powinny zwiększyć ilość snu, zdrowo się odżywiać i kontynuować ćwiczenia w celu kompensacji. Po pierwszym trymestrze, w którym odczuwa się zmęczenie, zwykle dochodzi do przypływu energii w drugim trymestrze.

6.Skurcze, które odczuwa się tak samo jak spodziewane skurcze menstruacyjne.
Łagodne skurcze macicy, bez wystąpienia krwawienia są normalne w pierwszym trymestrze ciąży i gdy ich doświadczasz, powinnaś się skontaktować z lekarzem, jeśli stają się intensywne lub gdy wystąpiło krwawienie.

7. Wzdęcia brzucha, zaparcia i zgaga, wszystkie są objawami, które rozpoczynają się na początku ciąży i często trwają aż do momentu jej rozwiązania.

8.Zatkany nos jest objawem ciąży, który jest czasem pomijany.
Gdy w organizmie zwiększa się dopływ krwi, opuchnięcie przewodów nosowych może prowadzić do przekrwienia błony śluzowej nosa.

9. Nadmierny apetyt i niechęć do żywności są objawami ciąży, które są doświadczane przez wiele kobiet we wczesnej i późniejszej ciąży. Jest to ważne zarówno dla ciebie i zdrowia twojego dziecka, aby spożywać odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych, takich jak białka i kwas foliowy podczas ciąży. Spróbuj zadowolić zarówno apetyt i niechęć zdrowymi alternatywami.

10. Zmiany nastroju mogą być związane ze zmianami hormonalnymi, zmęczeniem i stresem podczas wczesnej ciąży. To normalne, że odczuwasz zwiększoną wrażliwość emocjonalną i doświadczasz nagłych wahań nastroju. Jeśli zmiany nastroju zakłócają codzienne życie i relacje, poszukaj profesjonalnej pomocy. Ciąża może nasilać wcześniej istniejące stany chorobowe, takie jak depresja czy lęk, ale także te, które nie mogły być lub nie zostały wcześniej zdiagnozowane.

11. Zawroty głowy i uczucie skołowania mogą cię zaskoczyć, zwłaszcza w momentach kiedy szybko zmienisz pozycję. Na przykład, kiedy leżysz na kanapie, ponieważ zaczynasz odczuwać większe zmęczenie na wczesnym etapie ciąży – gdy zaczynasz odczuwać mdłości i szybko zrywasz się do góry – możesz odczuć zawroty głowy i czuć się skołowana. Jeśli chcesz uniknąć zawrotów głowy powinnaś zmieniać pozycje wolniej, pić dużo płynów oraz spożywać mniejsze i częstsze posiłki. Zawroty głowy mogą być spowodowane także innymi schorzeniami, takimi jak niedokrwistość, więc jeśli objawy utrzymują się, porozmawiaj z lekarzem.

12. Bóle głowy są częste na początku ciąży, ze względu na zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, jeżeli bóle są dotkliwe poradź się lekarza, które leki można przyjmować podczas ciąży - które są bezpieczne zarówno dla matki i dziecka.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania