17 maja - Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.

heart.jpg

Nadciśnienie jest nie bez powodu nazywane cichym zabójcą gdyż może nie dawać żądnych konkretnych objaw ów nawet przez wiele lat trwania choroby – niestety cały czas niszczy ono naczynia krwionośne i zaburza pracę narządów. Jednak dzięki profilaktyce i szybkiemu wykrywaniu można je skutecznie leczyć.

17 maja we wtorek już po raz szósty był obchodzony na całym świecie Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Niektóre miasta przygotowały w związku z tym tematyczne imprezy i prelekcje na których lekarze zachęcali do poznawania czym jest nadciśnienie tętnicze i kto jest nim zagrożony. !7 maja został ustanowiony właśnie Światowym Dnem Nadciśnienia przez Światową Ligę Nadciśnienia Tętniczego. Pierwszy raz był obchodzony 5 lat temu i od tego czasu co roku z tej okazji lekarze alarmują o zagrożeniu nadciśnieniem tętniczym. Celem ustanowienia takiego dnia jest właśnie rozpowszechnianie wiedzy na temat tego schorzenia w społeczeństwie jak również zachęcanie wszystkich do przeprowadzenia badań kontrolnych. Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem podnoszącym ryzyko wystąpienia udaru, choroby niedokrwiennej serca czy też jego niewydolności i szeregu innych chorób. Razem ze wzrostem ciśnienia tętniczego również rośnie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jak również rośnie tym samym prawdopodobieństwo śmierci i to nagłej. Nadciśnienie jednak można w skuteczny sposób wyrównywać lekami dostępnymi na rynku farmaceutycznym. Leki te są każdego dnia coraz lepiej dopracowywane i dają niewiele skutków ubocznych. Dzięki nim chorzy mogą zachowywać pełną aktywność życiową . niestety społeczeństwo nadal wie zbyt mało na temat zagrożeń jakie niesie za sobą nadciśnienie tętnicze a przez co nie wykonują badań kontrolnych. Niestety późne wykrycie choroby powoduje pojawienie się poważnych powikłań. W każdym lekarskim gabinecie jak również w wielu aptekach można w bezpłatny sposób zmierzyć swoje ciśnienie. Tak zwane książkowe ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg i maksymalnie może wynosić 140/90. Oczywiście po każdym wysiłku fizycznym czy w dużym stresie nasze ciśnienie rośnie i może odbiegać od normy lecz jeżeli kolejno 3 wykonywane pomiary są stwierdzane jako podwyższone ciśnienie należy wybrać się do lekarza na przeprowadzenie pozostałych badań.

Często nawet niewielkie odstępstwo od normy można skorygować małymi i mało uciążliwymi zmianami w diecie i trybie życia. Wystarczy 30 minutowy spacer każdego dnia i unikanie tłustych posiłków a jedzenie większej ilości warzyw aby nasze ciśnienie wróciło do normy bez potrzeby lekarstw. Najlepiej mimo wszystko poradzić się lekarza który poradzi nam jak wrócić do normy ciśnieniowej. Jednak w przypadkach zdecydowanie za wysokiego ciśnienia niestety trzeba zwrócić się do farmakologii. Chory z bardzo wysokim ciśnieniem zostanie skierowany do poradni kardiologicznej gdzie zostaną mu przepisane odpowiednie do jego przypadku leki.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania