Antykoncepcja - przyjmowanie tabletek hormonalnych a ciąża - czy to możliwe?

Ciąża - zdjęcie partnera

Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, że żadna z obecnie znanych i wykorzystywanych metod antykoncepcyjnych nie daje nam całkowitej pewności, że nie dojdzie do ciąży. Pigułki to wysoki poziom gwarancji, jednak jeśli przyjmujemy je zgodne z określonym schematem to jedynie znacząco zmniejszają ryzyko zajścia w ciążę.

Zdecydowanie właśnie pigułki antykoncepcyjne uznaje się za jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Ich skuteczność owszem jest wysoka jednak istnieje duża grupa czynników, które mogą prowadzić do tego, że ona nie zadziała. Musimy brać pod uwagę m.in.: regularność przyjmowania tabletek – to czy przestrzegamy określonego schematu, występowanie wymiotów lub biegunek, interakcje lekowe, przyjmowanie antybiotyków i wiele innych. Ich pojawienie się może prowadzić do tego, że antykoncepcja nie zadziała i dojdzie do niechcianej ciąży.

Na rynku obecnie dostępne są różne rodzaje pigułek antykoncepcyjnych – różnią się one składem. Bardziej złożone zawierają estrogeny i progesteron i prowadzą do zahamowania owulacji. Popularna jest również minipigułka, która zawiera jedynie progesteron i powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego i rozrzedzenie błony śluzowej macicy, przez co spada prawdopodobieństwo, że plemniki będą miały możliwość dotarcia do komórki jajowej. Występują obecnie również tabletki jednoskładnikowe o zwiększonej dawce hormonów.

To, z jakich będziemy korzystać i czy w ogóle, powinno być konsultowane i szczegółowo ustalane z lekarzem ginekologiem. Na wybór odpowiednich środków wpływ ma nasz wiek, ilość przebytych ciąż, to czy planujemy jeszcze potomstwo, a także stan zdrowia i leki jakie przyjmujemy.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Decydując się na taką formę antykoncepcji należy wiedzieć, że nie gwarantuje ona całkowitej ochrony przed niechcianą ciążą. Według skali Pearla skuteczność pigułek antykoncepcyjnych wynosi od 0,2 do 0,5, oznacza to więc, że przy jej odpowiedzialnym stosowaniu 0,2-0,5 kobiet na 100 zachodzi w ciążę.

Co wpływa na obniżenie poziomu skuteczności antykoncepcji?

Istnieje spora ilość sytuacji, w których zdecydowanie wzrasta ryzyko nieplanowanej ciąży, przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Ich przyjmowanie wymaga ogromnej dokładności i skrupulatności, okazuje się więc, że nie są one idealne dla każdej z nas.

1. Pominięcie jednej tabletki

W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ogromne znaczenie na to, aby były one przyjmowane codziennie o tej samej porze. Jeśli jednego dnia zapomnimy o tabletce i ją pominiemy, nie zastosujemy się do wymaganego schematu, to z pewnością dojdzie do znaczącego wzrostu zagrożenia niechciana ciążą.

Oczywiście nawet najbardziej dokładnej osobie może się zdarzyć, że nie przyjmie jednej tabletki. Dlatego wówczas do końca danego opakowania powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę, gdyż nasza ochrona będzie znacznie osłabiona.

W większości przypadków przyjęcie pominiętej tabletki zaleca się możliwie jak najszybciej. Jednak dokładny schemat postępowania jest tu uzależniony od tego, ile godzin minęło od momentu, gdy powinniśmy przyjąć daną tabletkę.

·         Jeśli minęły 3-4 godziny – przyjmujemy natychmiast pominiętą tabletkę, W tym przypadku zwłoka jest bardzo krótka i nie będzie negatywnie wpływać na skuteczność antykoncepcji, więc będziemy nadal odpowiednio zabezpieczone.

·         Jeśli minęło mniej niż 12 godzin to należy przyjąć tabletkę możliwie jak najszybciej. Jest ono dopuszczalne, jednak tylko sporadycznie, nie powinno się powtarzać. Nadal będziemy zabezpieczone, jednak w przyszłości warto pilnować pory przyjmowania tabletek.

·         Jeśli minęło więcej niż 12 godzin – należy od razu przyjąć ostatnią z pominiętych tabletek, a przez kolejnych co najmniej 7 dni stosować dodatkową formę zabezpieczenia. Tutaj jednak znaczenie będzie miało również to ile tabletek pozostało do końca opakowania. Jeśli jest ich mniej niż 7 to po zakończeniu opakowania, rozpoczynamy od razu nowe bez stosowania 7 dniowej przerwy, ponadto przez kolejne 7 dni należy dodatkowo się zabezpieczać. Jeśli natomiast do końca opakowania jest więcej niż 7 tabletek to na koniec zrób normalną przerwę, jednak również nie zapominaj o stosowaniu dodatkowego zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni.

2. Wymioty i biegunki

Jeśli się rozchorujemy lub dojdzie do zatrucia, to istnieje ryzyko, że wydalimy tabletkę, którą wcześniej przyjęliśmy, a jej składniki nie zdążą się wchłonąć. Wówczas zaleca się odczekanie do momentu ustąpienia dolegliwości i przyjęcie dodatkowej tabletki z zapasowego opakowania. Istotne jest jednak, aby przerwa nie wynosiła więcej niż 12 godzin. Jeśli w takim czasie nie uda się przyjąć dodatkowej tabletki, a przyjmujemy następną o zwykłej porze, a do końca opakowania korzystamy z dodatkowego zabezpieczenia.

3. Tabletki przyjmowane o różnych porach

Nie bez powodu wskazuje się na konieczność przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych codziennie o tej samej porze. W tej sposób mamy możliwość utrzymania odpowiedniego poziomu hormonów w organizmie przez cały czas. Nie chodzi tu oczywiście o to, aby łykać je codziennie co do minuty, jednak musimy zachować jeden przedział czasowy, gdzie różnica nie wynosi więcej jak 2-3 godziny. Dobrym rozwiązaniem jest np. ustawienie sobie przypomnienia w telefonie. Jeśli będzie przyjmować pigułki o różnych porach, to pojawią się wahania stężenia hormonów i będzie spadać skuteczność antykoncepcji.

4. Interakcje z innymi lekami

Przyjmowanie niektórych leków może wiązać się ze spadkiem skuteczności antykoncepcji. Działanie takie stwierdzono w przypadku niektórych antybiotyków i leków przeciwgrzybiczych. Jednak istnieją również inne leki i suplementy, które mogą istotnie oddziaływać na poziom skuteczności ich działania. Zalicza się do nich: ziele dziurawca, leki na padaczkę, leki przeciwwirusowe wykorzystywane w leczeniu HIV. Jeśli przyjmujemy jakieś leki, to o możliwych interakcjach powinniśmy porozmawiać z lekarzem.

5. regularne rozpoczynanie nowego opakowania

Nowe opakowanie tabletek powinnyśmy rozpoczynać zgodnie ze schematem. W przypadku tabletek dwuskładnikowych jest to 21 pigułek i 7 dni przerwy, po czym od razu kolejne opakowanie. Natomiast w przypadku jednoskładnikowych nowe opakowanie rozpoczyna się od razu po zakończeniu poprzedniego. Każdy dzień więcej przerwy będzie zwiększał ryzyko niechcianej ciąży.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania