Bóle wzrostowe u dzieci - co to takiego?

dziecko z plecakiem, Arvind Balaraman / www.freedigitalphotos.net

Podejrzenie bólów wzrostowych u dzieci można wysnuć, gdy często uskarża się ono na silne bóle nóg. U niektórych dzieci dolegliwości te doprowadzają aż do płaczu, a ich nasilenie notowane jest szczególnie w godzinach nocnych. Są to specyficzne bóle mięśni oraz ścięgien, które pojawiają się na skutek intensywnego wzrostu młodego organizmu i są z pewnością bardzo powszechnym zjawiskiem. Pojawia się więc pytanie, skąd możemy mieć pewność, że są to właśnie bóle wzrostowe, a nie coś poważniejszego i w jaki sposób możemy pomóc dziecku?

Jakie są przyczyny bólów wzrostowych?

Są one przypadłością związaną ze wzrostem młodego organizmu i pojawiają się u dzieci do maksymalnie 10-12 roku życia. Najbardziej dokuczliwe i najsilniej odczuwalne są w nogach. Bóle te dotyczą mięśni, w żadnym wypadku nie pochodzą od stawów. Pojawiają się przede wszystkim w przedniej części ud, w łydkach oraz w tylnej części nóg, pod kolanami. Istotny jest również czas, gdyż doskwierają najczęściej wieczorem lub nocą. Mają one charakter napadowy, pojawiają się co kilka dni lub miesięcy, trwają od 10 do 30 minut, ale mogą męczyć nawet kilka godzin.

Nie znana jest dokładna przyczyna tej dolegliwości. Jednocześnie statystyki w jej kwestii są mało dokładne – niektórzy specjaliści twierdzą, że występują one u około 25% dzieci, a inni że u 40%. Część lekarzy uważa, że powodem bólów wzrostowych może być bardzo intensywna aktywność fizyczna kilkuletnich dzieci, która doprowadza do nadmiernego forsowania mięśni. Z kolei zdaniem amerykańskich naukowców uważają, że proces wzrostu ma charakter skokowy i intensywniej przebiega nocą. Ich zdaniem w ciągu dnia kości nie mogą dostatecznie szybko rosnąć, więc nadrabiają to nocą, a taka intensywność może powodować dolegliwości bólowe.

Mówi się również o przyczynach związanych z zaburzeniami w budowie ciała, takimi jak płaskostopie. W niektórych okresach wzrostu również ścięgna mają stawać się za krótkie i nieproporcjonalne do wzrostu ciała, przez co są naciągnięte i mogą pojawiać się dolegliwości bólowe.

Jak objawiają się bóle wzrostowe?

Poza bólem, który w większości przypadków lokalizuje się w nogach, nie ma żadnych innych objawów. Ból pochodzi od mięśni i ścięgien, ma w pewnym stopniu rwący charakter i zdaje się być nie do opanowania. Dziecko może płakać wskazując na nogi, zwijać się na łóżku do pozycji embrionalnej i na zmianę rozprostowywać szukając pozycji, w której nie boli. Jeśli pojawią się jakiekolwiek inne objawy w obrębie nóg lub całego organizmu w połączeniu z bólem nóg koniecznie należy udać się z dzieckiem do lekarza, gdyż przyczyna może być dużo poważniejsza niżeli bóle wzrostowe.

Jak stawiana jest diagnoza?

Najczęściej można zaobserwować, że dzieci z bólami wzrostowymi lubią głaskanie i masowanie nóg, gdyż przynosi im ono ulgę. Jednakże do postawienia pewnej diagnozy sama obserwacja rodzica nie wystarczy. Nie ma jednak specjalnych badań, które pozwoliłyby na stwierdzenie bólów wzrostowych, tak więc pediatrzy decydują się najczęściej na rozpoznanie na podstawie kolejnego wykluczania bardziej poważnych schorzeń.

W związku z tym konieczne staje się wykonanie szeregu badań w kierunku chorób takich jak nowotwory czy schorzenia stawów. W pierwszej kolejności zlecana jest morfologia krwi oraz RTG. W przypadku bólów wzrostowych wyniki badań są najczęściej w normie.

Łagodzenie bólów wzrostowych
- delikatne masaże,
- rozgrzewające okłady lub ciepła kąpiel,
- po skonsultowaniu się z lekarzem możemy również sięgnąć po delikatne leki przeciwbólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen,
- można wykonywać wspólnie z dzieckiem ćwiczenia rozciągające nóg – zarówno w czasie bólu, jak i na co dzień, aby działać profilaktycznie,
dziecko powinno w ciągu dnia spożywać jak najwięcej płynów,
- warto zadbać o dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości wapnia, witaminy D oraz cynku, to wszystko powinna zapewnić odpowiednio zbilansowana dieta.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania