Choroby skóry u dzieci - co warto o nich wiedzieć?

Niemowlaka nogi - zdjęcie partnera

Choroby skóry u dzieci występują stosunkowo często. Wynika to z faktu, że dziecięca skóra nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego płaszcza hydrolipidowego, co przekłada się na to, że jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Przyczyny pojawienia się zmian skórnych mogą mieć różne podłoże, jednak najważniejsze jest to, aby szybko reagować. Co należy wiedzieć o chorobach skóry u dzieci? Jak sobie z nimi radzić? Sprawdźmy!

  1. Choroby skóry u dzieci - co może być ich przyczyną?
  2. Zmiany skórne - jakie są ich rodzaje?

Choroby skóry u dzieci - co może być ich przyczyną?

Różnego rodzaju wykwity skórne u maluchów często spędzają sen z powiek rodzicom. Warto pamiętać o tym, że przyczyny zmian skórnych mogą się różnić w zależności od etiologii ich powstawania. Niektóre mogą samoistnie minąć, bez konieczności pojawienia się w gabinecie lekarskim, inne natomiast wymagają specjalistycznego leczenia.

Wśród najczęstszych przyczyn występowania wysypek jest przegrzanie bądź też odparzenia. Wysoka temperatura nie zawsze jest sprzymierzeńcem najmłodszych. Nasilony świąd skóry może być także wynikiem reakcji alergicznych np. na substancje znajdujące się w kosmetykach dedykowanych dzieciom lub pokarmy. Problemy mogą pojawić się także w przypadku zakażenia wirusowego bądź też bakteryjnego. Nierzadko “winowajcą” są również grzybicze zakażenia skóry. W niektórych przypadkach za wykwity na skórze dziecka odpowiadają choroby autoimmunologiczne, co wymaga odpowiedniej diagnostyki. 

Zmiany skórne - jakie są ich rodzaje?

Objawy chorób skóry u dzieci nie zawsze świadczą o tym, że mamy do czynienia z poważnym schorzeniem. Bardzo często dochodzi do powstawania tzw. potówki, która wynika z przegrzania malucha. Czasem można także zauważyć u niego pokrzywkę bądź też prosaki, które są wynikiem zaburzenia pracy gruczołów łojowych. W przypadku niepokojących zmian warto jednak udać się do lekarza.

Pamiętajmy również o tym, że atopowe zapalenie skóry występuje u dzieci stosunkowo często. Jest to choroba o podłożu alergicznym. Wywoływana jest przez nieprawidłową reakcję układu immunologicznego na różnego typu alergeny znajdujące się w otoczeniu. Można ją rozpoznać po suchych plamach, które pojawiają się w najbardziej newralgicznych okolicach ciała, a dziecko odczuwa nasilony świąd. Dermatolog dla dzieci jest w takiej sytuacji niezbędny - pomoże w łagodzeniu objawów choroby i wdroży odpowiedni plan leczenia. Wizyta u specjalisty jest również konieczna wówczas, gdy podejrzewamy łojotokowe zapalenie skóry u malucha. Najczęściej objawia się poprzez występowanie tzw. ciemieniuchy, ale również plam o żółtawym, białym lub czerwonym zabarwieniu.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania