Jak widzi astygmatyk? Na czym polega ta wada wzroku?

Astygmatyk - zdjęcie partnera

Astygmatyzm to wada refrakcji oka, która prowadzi do zniekształconego i zamglonego widzenia na wszystkich odległościach. Jest to wynik nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki, co powoduje, że światło wpadające do oka nie jest równomiernie skupiane, a obraz na siatkówce nie jest ostro odwzorowany. W tym artykule wyjaśnimy, jak widzi osoba z astygmatyzmem i jakie są przyczyny oraz metody diagnozowania tej wady wzroku.

Na czym polega astygmatyzm?

Zdrowe oko ma soczewkę i rogówkę o idealnie gładkich, symetrycznych krzywiznach, dzięki czemu światło skupia się równomiernie i tworzy ostry obraz na siatkówce. U osób z astygmatyzmem, krzywizna rogówki lub soczewki jest nieregularna – ma kształt bardziej zbliżony do elipsy niż do kuli. To zaburza proces skupiania światła, co skutkuje zniekształceniem obrazu.

Jak widzi astygmatyk?

Osoby z astygmatyzmem doświadczają różnych objawów wizualnych, w zależności od stopnia i rodzaju wady:

 • Zamazane lub zniekształcone widzenie - obrazy mogą wydawać się rozmyte lub zniekształcone zarówno z bliska, jak i z daleka. Linie, które powinny być proste, mogą wydawać się faliste lub krzywe.
 • Trudności z odczytywaniem drobnego druku - czytanie książek, gazet czy etykiet może być trudne bez odpowiedniej korekcji.
 • Zmęczenie wzroku i bóle głowy - astygmatyzm często prowadzi do nadmiernego wysiłku wzroku, co może skutkować bólami głowy oraz uczuciem zmęczenia oczu.
 • Problemy z widzeniem nocnym - osoby z astygmatyzmem mogą mieć także problemy z widzeniem w słabym świetle lub w nocy.

Diagnozowanie astygmatyzmu

Diagnozowanie astygmatyzmu zwykle rozpoczyna się od standardowego badania wzroku, które obejmuje:

 • Test wzrokowy z tablicą Snellena – ten test na astygmatyzm pomaga ocenić ostrość wzroku na różnych odległościach.
 • Keratometria - badanie to mierzy krzywiznę rogówki i pomaga określić, jak bardzo jest ona nieregularna.
 • Refraktometria - to automatyczne badanie, które określa, jak oko refraktuje światło i jakie soczewki są potrzebne do korekcji wzroku.
 • Topografia rogówki - bardzo szczegółowe badanie, które dostarcza mapę krzywizn rogówki, umożliwiając bardzo precyzyjne dopasowanie korekcji.

Metody korekcji astygmatyzmu

Astygmatyzm można skorygować na kilka sposobów, w zależności od jego rodzaju i nasilenia:

 • Okulary korekcyjne - specjalne soczewki cylindryczne w okularach mogą skorygować sposób, w jaki światło jest skupiane przez oko.
 • Soczewki kontaktowe - toryczne soczewki kontaktowe są zaprojektowane tak, aby radzić sobie z nieregularną krzywizną rogówki.
 • Chirurgia refrakcyjna - procedury takie jak LASIK mogą trwale zmienić kształt rogówki i poprawić widzenie.

Astygmatyzm to stosunkowo powszechna wada wzroku, która może znacząco wpłynąć na jakość życia. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym i korekcyjnym, większość osób z astygmatyzmem może cieszyć się ostrym widzeniem. Regularne kontrole wzrokowe są kluczowe, aby monitorować ewentualne zmiany w ostrości wzroku i dostosowywać metody korekcji.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania