Co to jest dieta bezglutenowa i jakie ma zalety?

Pieczywo - zdjęcie partnera

Dieta bezglutenowa jest stosowana głównie ze względów zdrowotnych. Wymaga wyłączenia z jadłospisu konkretnych pokarmów zawierających gluten, czyli białko obecne w pszenicy oraz jej odmianach. Gdzie kupić produkty bez glutenu? Jakie są najczęstsze wskazania do wdrożenia diety bezglutenowej?

Czym jest dieta bez glutenu?

Dieta bezglutenowa to sposób żywienia, który zawiera tylko i wyłącznie produkty spożywcze bez glutenu w składzie. Przechodzą na nią zarówno dorośli, jak i dzieci (np. chore na celiakię). Gluten w 80-90% składa się z białek występujących w niektórych zbożach (prolamin, glutein). Zgodnie z założeniami diety bezglutenowej, osoba stosująca ten sposób żywienia musi wyeliminować z codziennego menu wszelkie pokarmy zawierające pszenicę, żyto, jęczmień, orkisz oraz ich przetworzone formy. Warto podkreślić, że w trosce o zdrowie, dieta bez glutenu powinna być wdrożona po konsultacji z lekarzem i przeprowadzeniu odpowiednich badań. Nie zaleca się stosowania tej formy żywienia na własną rękę. Warto pamiętać, że dieta bezglutenowa jest dietą eliminacyjną i stosowana w nieumiejętny sposób może skutkować niedoborami pokarmowymi, przynosząc więcej szkód, niż pożytku.

Wskazania do stosowania diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa jest zalecana przede wszystkim osobom cierpiącym na chorobę Duhringa i celiakię. Zespół Duhringa to choroba dermatologiczna, która ma podłoże automimmunologiczne. Objawia się zmianami skórnymi na łokciach, kolanach, karku, owłosionej skórze głowy. Celiakia to również choroba autoimmunologiczna, która uszkadza jelita i powoduje niedobory pokarmowe. Właściwie ułożony jadłospis pozwala złagodzić uciążliwie objawy towarzyszące temu schorzeniu, takie jak np. częste bóle brzucha, nudności, biegunki, zaparcia, wymioty, złe samopoczucie. Osoby z alergią na gluten także powinny unikać spożywania pokarmów zawierających ten składnik diety. Innym wskazaniem do ścisłego przestrzegania diety bezglutenowej jest stwierdzona nieceliakalna nietolerancja glutenu, czyli reakcja uczuleniowa na ten składnik pożywienia. Warto tutaj dodać, że osoby, które nie chorują na celiakię, zespół Duhringa i nie mają nietolerancji glutenu, nie powinny odżywiać się bezglutenowo, gdyż nie ma ku temu powodów. 

Przykłady produktów bez glutenu. Czego nie można jeść?

Wiele osób nie wie, jaki jest przykładowy produkt bezglutenowy. Naturalnie glutenu nie zawierają owoce i warzywa, proso, gryka, kukurydza, ryż, orzechy, jaja, ziemniaki, soja, maniok, tapioka, płatki ryżowe, płatki kukurydziane, mąka ziemniaczana, amarantus, rośliny strączkowe, sorgo, mięso, teff, kasza jaglana z prosa. Jak rozpoznać produkty bez glutenu w sklepie? Są one oznaczone charakterystycznym symbolem przekreślonego kłosa. Warto dodać, że do produktów bezglutenowych zalicza się też te specjalnie przetworzone, w których zawartość glutenu jest <20 mg/kg produktu. Można wymienić tu np. pieczywo bezglutenowe, mąka bezglutenowa, czy makaron bezglutenowy. Jakie produkty są niedozwolone na diecie bez glutenu? Ten sposób żywienia wyklucza pokarmy takie jak np.: pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto, białe pieczywo, kasza manna, kasza jęczmienna, typowe mąki, müsli, makarony zbożowe, kaszę mannę. W diecie bezglutenowej nie mogą znaleźć się też wszelkiego rodzaju ciastka, ciasta, drożdżówki, naleśniki, pierogi, kopytka, pizza. Oczywiście tego typu przekąski można zastąpić ich odpowiednikami w wersji bezglutenowej. Jeśli chodzi o niedozwolone napoje, warto wymienić m.in. kawę zbożową, kakao, piwo.

Gdzie można kupić produkty bezglutenowe? 

Produkt bez glutenu można kupić stacjonarnie, jak i online. Dobrym miejscem na tego typu zakupy będzie sklep ze zdrową żywnością lub sklep bezglutenowy, np. organic24.pl. Kupując produkty spożywcze bez glutenu w składzie, można mieć 100% pewność, iż są one zdrowe oraz bezpieczne, co jest szczególnie ważne w kontekście osób chorujących na celiakię.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania