Czym jest terapia protonowa?

cancer cell,  jscreationzs / www.freedigitalphotos.net

Terapia protonowa, zwana także terapią wiązką protonów, jest dziś najbardziej zaawansowaną dostępną radioterapią - niszczy komórki nowotworowe, ale nie atakuje otaczającej je zdrowej tkanki tak bardzo, jak robi to tradycyjna radioterapia.Terapia protonowa, jest rodzajem terapii cząsteczkowej, która kieruje wiązki protonowe z wielką precyzją w komórki nowotworowe.

W terapii protonowej do dostarczania dawki radioterapii dla pacjentów z nowotworem stosuje się wysoką energię wiązki protonów, zamiast dużej energii promieniowania X.

Artykuł Medical News Today pokazuje, jak łatwo zrozumieć czym jest terapia protonowa i dogłębnie wyjaśnia czym się różni od standardowej radioterapii i jakie korzyści niesie w zakresie kształtu guza.

Czym jest terapia protonowa?
Chociaż terapia protonowa jest uważana za bardziej ukierunkowaną formę leczenia, nie wiemy, czy to stanowi ogólną zaletę w porównaniu z innymi terapiami, które są znacznie tańsze.

National Health Service w Wielkiej Brytanii twierdzi, że jest lepsza w terapii rzadszych nowotworów, którymi są nowotwory znajdujące się u podstawy czaszki lub kręgosłupa. Tradycyjnego leczenia promieniowaniem, nie można kierować na takie nowotwory ze względu na ryzyko uszkodzenia nerwów.

MD Anderson Center na Uniwersytecie w Teksasie opisuje terapię protonową, jako 196-tonową, maszynę niszczącą nowotwór z submilimetrową precyzją skierowaną w guz pacjenta, "oszczędzającą w pobliżu zdrowe tkanki i minimalizującą skutki uboczne".

Film What's Proton Therapy

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania