Czym zajmuje się ortdonta?

Aparat na zęby - zdjęcie partnera

Ortodoncja to specjalistyczna dziedzina medycyny, która koncentruje się na diagnozowaniu, zapobieganiu oraz leczeniu wad zgryzu i deformacji szczęk. Współczesne podejście ortodontyczne nie ogranicza się jedynie do kwestii estetycznych, lecz również skupia się na poprawie ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej i układu pokarmowego pacjentów. Ze względu na złożoność tej specjalności, ortodonci muszą posiadać nie tylko szeroką wiedzę na temat wzrostu i rozwoju twarzoczaszki, ale również być ekspertami w precyzyjnym stosowaniu aparatur ortodontycznych, w celu korekty nieprawidłowości zębowo-szczękowych.

Rola ortodonty w dzisiejszym społeczeństwie wykracza daleko poza czysto techniczne aspekty leczenia. Od tego specjalisty zależy nie tylko estetyka uśmiechu pacjenta, ale i jego zdolność do prawidłowego żucia oraz mówienia, a co za tym idzie – ogólna jakość życia.

Wady zgryzu dość powszechnym problemem

Statystyki i badania epidemiologiczne wskazują na znaczny rozmiar problemu nieprawidłowości zgryzu w populacji ogólnej. Wady zgryzu mogą przybierać różne formy – od lekkich nieprawidłowości po znaczne deformacje, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Nieprawidłowy zgryz może być przyczyną szeregu problemów zdrowotnych. Oprócz wpływu na zdrowie, wady zgryzu znacząco wpływają na estetykę uśmiechu, co może prowadzić do niezadowolenia z wyglądu i obniżenia samooceny.

Przyczyny wad zgryzu

Wady zgryzu mogą mieć wielorakie podłoże, które zwykle kategoryzuje się jako genetyczne, środowiskowe lub będące wynikiem złych nawyków. Do najbardziej typowych przyczyn wad zgryzu należą:

 • Dziedziczenie - cechy anatomiczne szczęki i zębów są często przekazywane genetycznie.
 • Wady rozwojowe - zaburzenia rozwoju w okresie płodowym mogą prowadzić do wad w strukturze szczęk.
 • Niedożywienie - brak kluczowych witamin i minerałów w diecie może wpływać na rozwój kości i zębów.
 • Niewłaściwe nawyki - takie jak ssanie kciuka, nadmierne używanie smoczka czy nieprawidłowe połykanie, które mogą wpływać na kształtowanie się zgryzu w młodym wieku.
 • Utrata zębów - przedwczesne utraty zębów mlecznych lub stałych, która prowadzi do przemieszczania się sąsiednich zębów i zaburzeń zgryzu.
 • Choroby i urazy - takie jak zapalenie dziąseł lub uraz twarzoczaszki, które mogą wpłynąć na układ zębowo-szczękowy.

Rozumienie tych przyczyn jest kluczowe dla efektywnej profilaktyki i skutecznego leczenia ortodontycznego.

Dlaczego warto eliminować wady zgryzu?

Wartością eliminacji wad zgryzu nie jest tylko poprawa estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim zwiększenie komfortu życia oraz unikanie poważnych problemów zdrowotnych. Nieleczone nieprawidłowości mogą prowadzić do:

 • Zaburzeń funkcji żucia i trawienia - prawidłowy zgryz pozwala na odpowiednie rozdrabnianie pokarmów, co jest ważne dla prawidłowego trawienia i przyswajania składników odżywczych.
 • Powikłań w stawie skroniowo-żuchwowym (TMJ) - nieprawidłowe obciążanie stawów może powodować bóle i dysfunkcję TMJ.
 • Problemy z utrzymaniem higieny - zatłoczone zęby są trudniejsze do czyszczenia, co zwiększa ryzyko próchnicy i chorób przyzębia.
 • Stresu psychologicznego - wady zgryzu mogą wpływać na samoocenę i relacje społeczne.

Dlatego leczenie ortodontyczne jest inwestycją w zdrowie fizyczne oraz psychiczne, które może przynieść długotrwałe i znaczące korzyści dla pacjenta.

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja to gałąź medycyny zajmująca się korekcją wad zgryzu i związanych z nimi zaburzeń kostno-twarzowych. Specjalista w tej dziedzinie znany jest jako ortodonta. Swoją pracę rozpoczyna od dokładnej diagnostyki, która obejmuje analizę zdjęć rentgenowskich, wycisków zębów oraz obserwację zgryzu pacjenta.

Ortodoncja wykorzystuje szeroki wachlarz aparatur ortodontycznych, takich jak:

 • Aparaty ruchome - stosowane w szczególności u dzieci w okresie wzrostu i wymiany zębów.
 • Aparaty stałe - tzw. "aparaty na stałe", które są montowane na zębach na dłuższy okres i pozwalają na dokładniejszą korektę.
 • Aparaty retencyjne - stosowane po zakończeniu aktywnego leczenia w celu utrzymania efektów terapii.

Proces leczenia ortodontycznego jest długotrwały i wymaga od pacjentów dyscypliny oraz regularnego uczestnictwa w wizytach kontrolnych. Jego skuteczność nie leży jedynie w rękach specjalisty, ale też w zaangażowaniu samego pacjenta w proces leczenia.

Kiedy warto udać się do ortodonty?

Konsultacja z ortodontą jest zalecana zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych w wielu sytuacjach, w których może dojść do podejrzenia nieprawidłowości w rozwoju i funkcjonowaniu układu stomatognatycznego. Wizyta u ortodonty jest szczególnie ważna, gdy obserwuje się następujące symptomy:

 • Przedwczesna utrata zębów mlecznych - może prowadzić do problemów z prawidłowym rozwojem i ustawieniem zębów stałych.
 • Zatłoczenie zębów - kiedy zęby są ciasno ustawione, co utrudnia utrzymanie higieny i zwiększa ryzyko chorób zębów oraz dziąseł.
 • Przezroczysty zgryz - czyli nieprawidłowe stykanie się zębów, co może być objawem wad zgryzu.
 • Trudności w gryzieniu i żuciu - mogą świadczyć o nieprawidłowym ustawieniu zębów lub szczęk.
 • Niewyraźna wymowa - niektóre wady zgryzu mogą wpływać na prawidłową artykulację.
 • Chroniczne oddychanie przez usta - które może być związane z wadami zgryzu lub nieprawidłowym położeniem szczęki.
 • Asymetria twarzy - może świadczyć o problemach ze wzrostem kości szczęki lub żuchwy.

Generalnie, zaleca się, aby pierwszą konsultację z ortodontą przeprowadzić w wieku około 7 lat, gdy mieszają się zęby mleczne z zębami stałymi. Pozwala to na wczesną interwencję i ewentualne uproszczenie przyszłego leczenia. W przypadku osób dorosłych, wizyta jest zasadna przy wszelkich estetycznych lub funkcjonalnych niezadowoleniach z własnego uśmiechu oraz zgryzu.

Jak przygotować się do leczenia ortodontycznego?

Przygotowanie do leczenia ortodontycznego jest procesem obejmującym kilka ważnych kroków. Na potrzeby artykułu przedstawimy jedynie ogólny zarys czynności przygotowujących. Przede wszystkim, pacjent powinien być świadomy, że leczenie ortodontyczne wymaga czasu, cierpliwości oraz regularnych wizyt kontrolnych. Warto zacząć od konsultacji z ortodontą. W mieście Wrocław można znaleźć np tu: OrthoTeam.pl/ortodoncja. Nastąpi ustalenie planu leczenia i omówienie oczekiwań pacjenta.

Powinno odbyć się kompleksowe badanie mające na stomatologiczne mające na celu wykluczenie lub leczenie istniejących problemów takich jak próchnica czy choroby dziąseł, które mogą wpłynąć na przebieg leczenia ortodontycznego. Może nastąpić również przeprowadzenie niezbędnych badań. Mogą zostać wykonane zdjęcia rentgenowskie, które są pomocne w ocenie stanu zębów, korzeni i struktury kostnej szczęki i żuchwy. W kolejnym etapie może nastąpić przygotowanie modeli diagnostycznych z wycisków zębów umożliwiających szczegółową analizę zgryzu.

Nauka prawidłowego szczotkowania zębów i używania nici dentystycznej to również istotny aspekt. Dobra higiena jest o tyle ważna, że aparaty ortodontyczne tworzą dodatkowe miejsca, w których mogą gromadzić się resztki jedzenia i płytkę bakteryjną. Edukacja na temat odpowiedniej diety podczas leczenia ortodontycznego - unikanie twardych lub lepkich pokarmów, które mogą uszkodzić aparat. Przygotowanie do leczenia ortodontycznego jest kluczowe, aby zoptymalizować jego przebieg i zwiększyć szanse na osiągnięcie zamierzonych rezultatów.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania