Diagnostyka i leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry - zdjęcie partnera

Choroby skóry są jednymi z najczęściej występujących u małych dzieci. Skóra maluchów jest znacznie bardziej bezbronna niż skóra dorosłych, na słabszą odporność, a co za tym idzie dzieci częściej reagują różnego rodzaju wysypkami na występujące w otoczeniu alergeny. Niektóre problemy skórne mijają szybko, inne powracają lub bardzo trudno się je leczy. Jednym z takich problemów jest właśnie atopowe zapalenie skóry, coraz częściej diagnozowane u maluchów.

Czym jest atopowe zapalenie skóry


Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, to przewlekła choroba alergiczna objawiająca się pojawianiem się na skórze suchych zmian w kolorze czerwonym, której towarzyszy bardzo silny świąd. Zmiany te to stany zapalne, które u małych dzieci najczęściej zlokalizowane są na policzkach oraz wokół ust. Choroba ta najczęściej dotyka dzieci, może zostać zdiagnozowano już w pierwszych sześciu miesiącach życia niemowlaka. Alergia i pojawiające się swędzące wypryski mogą być wywołane kontaktem z różnymi alergenami (nawet śladowe ilości, które wywołują bardzo silną reakcję, co związane jest właśnie z nieprawidłowym reagowaniem skóry na alergen). AZS jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, jest zatem dużo prawdopodobieństwo, że w przypadku choroby u jednego z rodziców, na AZS będzie cierpieć również potomstwo. AZS ma swoje okresy nasilenia u konkretnych pacjentów, a także okresy remisji czyli wyciszenia objawów. Więcej informacji na temat AZS znajdziesz na http://www.cmpromed4kids.pl/uslugi/alergolog-dzieciecy/

Jak zdiagnozować AZS


Współcześni rodzice małych dzieci mają coraz większą świadomość na temat różnego rodzaju chorób skóry. Gdy na ciałku swojego dziecka zauważają suche różowe plamy, od razu umawiają wizytę u alergologa, a także wprowadzają zmiany w codziennej pielęgnacji skóry niemowlaka. Alergolog biegły w diagnozowaniu AZS z pewnością rozpoznaj chorobę dosyć szybko i zleci odpowiednie testy diagnostyczne. W diagnostyce stosuje się punktowe testy skórne oraz płatkowe testy atopowe. Czasami alergeny udaje się stosunkowo szybko, innym razem trudno jest ocenić, co najbardziej uczula określone dziecko. Rodzice zatem muszą bacznie obserwować reakcje skóry na przykład na nowe składniki pokarmowe albo kosmetyki. AZS nie da się wyleczyć, bo to choroba alergiczna. Można jedynie łagodzić objawy czyli zmiany i stany zapalne na skórze. Stosuje się w tym celu na przykład leki oraz maści sterydowe, przestrzega się ściśle zasad odpowiedniej diety, a także stosuje się różnego rodzaju emolienty do kąpieli oraz smarowania skóry, które mocno ją nawilżają i natłuszczają, przez co chore dziecko odczuwa większy komfort.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze