Dla kogo laserowa korekcja wzroku

Pani w okularach przeciera oczy - zdjęcie partnera

Laserowa korekcja wzroku cieszy się bardzo dużą popularnością i coraz więcej osób wybiera tę metodę leczenia. Pozwala ona skorygować wadę wzroku i na zawsze pożegnać się z okularami. Choć jest to zabieg szybki, bezpieczny i nieinwazyjny, to jednak nie każdy może sobie na niego pozwolić. W jakich przypadkach możliwa jest laserowa korekcja wzroku, a kiedy lepiej z niej zrezygnować?

Kiedy pomoże laserowa korekcja wzroku?

 

Każdy przypadek jest inny i każdy pacjent, który decyduje się na zabieg laserowy, ma indywidualne oczekiwania odnośnie efektu. Laserowa korekcja wzroku to metoda, która pozwala w bezpieczny sposób zmienić kształt rogówki i usunąć wadę wzroku. Laser uwalniający wiązkę światła UV nadaje rogówce odpowiedni kształt. Tak, aby promienie docierające do oka skupiały się prawidłowo na siatkówce. Przeprowadzony w ten sposób zabieg może całkowicie skorygować wadę lub znacznie ją zmniejszyć, aby pacjent odzyskał ostrość widzenia.

Zabieg może pomóc przy krótkowzroczności, dalekowzroczności, a nawet w przypadku astygmatyzmu. W Centrum Okulistyki Blikpol laserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest przy leczeniu astygmatyzmu do ok. 6 dioptrii, krótkowzroczności do ok. -13 dioptrii i nadwzroczności do około +6 dioptrii. Specjaliści zapewniają jednak, że każdy przypadek jest inny, dlatego niewykluczone, że również w przypadku większych wad możliwa będzie ta forma leczenia. Aby oszacować możliwość usunięcia wady u pacjenta, konieczne jest wykonanie szczegółowych badań.

Kto może się poddać laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku jest metodą bezpieczną i nieinwazyjną, ale nie każdy może z niej skorzystać. Przede wszystkim kandydat musi być w dobrym stanie zdrowia, mieć wyrównaną gospodarkę hormonalną i nie może posiadać czynnych infekcji.

O tym, czy dany pacjent może poddać się zabiegowi, zawsze decyduje okulista po przeprowadzeniu specjalistycznych badań. Dopiero w ten sposób można z całą pewnością stwierdzić, czy laserowa korekcja wzroku będzie dla kogoś dobrym rozwiązaniem. Istnieje również szereg przeciwwskazań, które mogą pacjentowi uniemożliwić operację. Są to m.in. cukrzyca, jaskra i jednooczność.

Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?

 • Zbyt młody wiek – Laserowa korekcja wzroku nie powinna być wykonywana ani u osób starszych, ani zbyt młodych. Dolna granica wieku to 18 lat, choć specjaliści z Centrum Blikpol zalecają, aby pacjent miał już skończone min. 21 wiosen. Najlepszy okres na zabieg to 23-40 rok życia. Wada jest już zazwyczaj stabilna, a młody organizm szybko poradzi sobie z gojeniem.
 • Niestabilna wada wzroku – laserowa korekcja wzroku przynosi zwykle trwałe efekty, dlatego może ona zostać przeprowadzona jedynie w przypadku wady stabilnej, która od min. 6 miesięcy ani nie postępuje, ani się nie cofa.
 • Zespół suchego oka – w tym przypadku laserowa korekcja wzroku może zaostrzyć dolegliwości. Poza tym zaraz po zabiegu oczy narażone są na przesuszenie i trzeba je często nawilżać. Zespół suchego oka może znacznie utrudnić gojenie się rogówki i wzmagać ryzyko erozji nabłonka.
 • Jaskra – Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe u osób z jaskrą może dawać nieprawidłowe pomiary podczas kwalifikacji. Co więcej, jeśli w nerwie wzrokowym pacjenta pojawiły się zmiany, to laserowa korekcja wzroku nie przyniesie dobrych efektów.
 • Stożek rogówki – w przypadku tej choroby, rogówka przybiera stożkowaty kształt i staje się coraz cieńsza, a ponieważ regularnie postępuje, jest mało przewidywalna, aby można było bezpiecznie przeprowadzić zabieg laserowy.
 • Zwyrodnienie plamki żółtej i niektóre choroby degeneracyjne siatkówki – kiedy receptory siatkówki nie przekazują prawidłowego obrazu do nerwu wzrokowego, skorygowanie wady wzroku nie będzie miało wpływu na widzenie.
 • Głębokie niedowidzenie – Głębokie niedowidzenie spowodowane jest uszkodzeniem lub złym wykształceniem nerwu wzrokowego. Nerw nieprawidłowo przekazuje sygnały z siatkówki do mózgu, więc zabieg laserowy nie poprawi widzenia.
 • Jednooczność – Jeśli pacjent posiada tylko jedno zdrowe oko, czyli widzi jednym okiem lub tylko jedno oko posiada, nie można podjąć się ryzyka zabiegowego na zdrowym oku.
 • Cukrzyca, choroby reumatyczne i osłabiony układ odpornościowy – pacjent, który poddaje się zabiegowi laserowej korekcji wzroku, musi być wolny od wszelkich infekcji. Choroby autoimmunologiczne są wykluczone, gdyż mogłyby negatywnie wpłynąć na skuteczność zabiegu i rekonwalescencję.
 • Ciąża i karmienie piersią – jednym z warunków przeprowadzenia zabiegu laserowego jest stabilna kondycja oczu, a zmiany hormonalne, które pojawiają się w czasie ciąży i karmienia piersią, mogą powodować pogorszenie wzroku i zespół suchego oka. Dlatego laserowa korekcja wzroku może zostać przeprowadzona co najmniej 3 miesiące po zakończeniu karmienia.

Jeśli nie widzisz dla siebie żadnych przeciwwskazań, możesz być dobrej myśli. Są bardzo duże szanse, że laserowa korekcja wzroku będzie doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie.

Więcej informacji znajdziesz na https://blikpol.pl

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania