E-zwolnienie - czym jest i jak działa?

Konsultacja online - zdjęcie partnera (materiały prasowe)

Zwolnienie lekarskie to dokument wystawiany przez lekarza pracownikowi, który z przyczyn zdrowotnych nie może stawić się w pracy. Zwolnienie przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę oraz opłacającym dobrowolne składki chorobowe na umowie zlecenie. Obecnie specjaliści stosują wyłącznie e-zwolnienia. Co warto wiedzieć o takim dokumencie?

Co to jest e-zwolnienie?

E-zwolnienie, inaczej e-ZLA, to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego papierowego L4. Obowiązuje od 1 stycznia 2016, a 1 grudnia 2018 roku całkowicie zastąpiło tradycyjne dokumenty.

E-zwolnienie to dokument wystawiany przez lekarza specjalistę lub asystenta medycznego podczas wizyty stacjonarnej bądź zdalnej, niezbędny do wypłaty zasiłku chorobowego dla pracownika. Zasiłek chorobowy zwykle wynosi 80% podstawy pensji. W przypadku ciąży, wypadku przy pracy, choroby zawodowej, konieczności poddania się niezbędnym badaniom lub zabiegowi pobrania komórek, tkanek bądź narządów jest to 100%.

L4 online jest zapisane cyfrowo i połączone z numerem PESEL danego pacjenta. Pracownik może w każdym momencie sprawdzić dokument, logując się na swój profil PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) lub IKP (Internetowe Konto Pacjenta). 

Jak działa e-zwolnienie?

E-ZLA to ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Zwolnienie elektroniczne wystawiane jest podczas wizyty lekarskiej – stacjonarnej lub zdalnej (online lub telefonicznej). Pracownik nie musi osobiście dostarczyć dokumentu pracodawcy. e-ZLA jest automatycznie przesyłane do firmy przez system PUE. 

Czy można otrzymać e-zwolnienie wstecz?

Powszechnie uznaje się, że dzień wizyty lekarskiej jest pierwszym dniem zwolnienia lekarskiego. Jednak w uzasadnionych sytuacjach lekarz może wystawić zwolnienie wstecz na okres maksymalnie 3 dni poprzedzających badanie. Wyłącznie lekarz psychiatra ma prawo wystawić e-zwolnienie wstecz na okres dłuższy niż 3 dni. 

Kiedy pracownikowi przysługuje L4?

Wskazaniem do wystawienia L4 są wszelkie urazy, choroby i inne dolegliwości (zarówno związane ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym), które uniemożliwiają pracownikowi wykonywanie obowiązków zawodowych. 

Poradnia PsychoMedic wystawia zwolnienia lekarskie online pacjentom borykającym się z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, takimi jak depresja czy stany lękowe. Wystarczy umówić się na konsultację ze specjalistą – online lub telefonicznie. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad i na jego podstawie decyduje, czy niezbędne jest L4 – jeśli tak, to na jak długo. Ponadto może pokierować pacjenta na terapię lub przepisać mu leczenie farmakologiczne.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania