Gorączka u dzieci - brak innych objawów - kiedy do lekarza

Termometr i tabletki - freerangestock.com

Gorączka u dziecka zawsze niepokoi rodziców. Jednak zdecydowanie większym stresem jest jeśli nie dostrzegamy żadnych dodatkowych objawów chorobowych, które mogłyby zasugerować infekcję. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że poziom gorączki należy kontrolować, jednak jej zbijanie rozpoczynamy dopiero w zakresie 38,5-39 stopnia C. Dlaczego? Gorączka to naturalna reakcja obronna organizmu, który podnosząc temperaturę próbuje zwalczyć infekcje, wirusy, drobnoustroje czy bakterie. W związku z tym można śmiało stwierdzić, że gorączka pomaga wyzdrowieć, nie może być jednak również nadmiernie wysoka, bo wówczas sama w sobie staje się dużym zagrożeniem dla dziecka. O gorączce można mówić od momentu, gdy zmierzona pod pachą temperatura wyniesie 37,2, zaś w odbycie 38 stopni. Jednak takie jeszcze nie zbijamy. Pediatrzy zaznaczają, że bardzo często zdarza się u dzieci gorączka bez jakichkolwiek innych objawów. Pytanie jednak czy w takiej sytuacji rodzice powinni panikować?

Kiedy może pojawić się wysoka gorączka bez żadnych innych objawów?

Najczęściej gorączka to stan fizjologiczny pojawiający się na skutek walki z infekcją lub stanem zapalnym. Nie możemy jednak jej bagatelizować, gdyż u dzieci może stanowić również objaw przegrzania organizmu. Gorączka bez innych objawów może również pojawić się w przypadku sepsy – posocznicy, czyli groźnego dla zdrowia i życia stanu, w którym infekcja obejmuje cały organizm. Jednak to jeszcze nie koniec możliwości wystąpienia gorączki bez innych objawów. Jakie są pozostałe?

Pośród pozostałych przyczyn gorączki bez innych objawów u dzieci wyróżniamy:

1. Ząbkowanie

U niemowląt często pojawia się gorączka w okresie ząbkowania. Jednocześnie nie występują żadne inne objawy chorobowe. Nie za każdym razem mamy jednak do czynienia z klasyczną gorączką, niekiedy temperatura ciała jest jedynie nieznacznie podwyższona. U tak małych dzieci można jednak wówczas zaobserwować również rozdrażnienie i marudność. W większości przypadków spada również apetyt, a dodatkowo dziecko wkłada do buźki różne przedmioty w celu zmniejszenia dokuczliwości wyrzynających się ząbków. Jednakże w przypadku niemowląt konieczna jest wzmożona czujność i jeśli gorączka będzie utrzymywała się powyżej 3 dni, skontaktować się z lekarzem, gdyż przyczyna może być inna.

2. Infekcje bakteryjne i wirusowe

W bardzo wielu przypadkach u małych dzieci pojawienie się gorączki stanowi początek infekcji o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Jednak w tych przypadkach szybko zauważalne są również inne objawy, takie jak katar czy kaszel. Mimo wszystko można spotkać przypadki, w których właśnie gorączka stanowi jedyny objaw choroby. W takich sytuacjach lekarze podejrzewają anginę, zapalenie migdałków, zapalenie gardła lub grypę.

3. Trzydniówka

Trzydniówka, gorączka trzydniowa, rumień nagły to choroba wieku dziecięcego, która wyróżnia się występującą przez kilka dni wysoką gorączką u dzieci. Może trwać 2,3 lub 5 dni. Jest to zakaźna choroba wirusowa. Dopiero gdy ustąpi gorączka dochodzi do pojawienia się innych objawów, jak chociażby wysypka plamisto-grudkowa. Dzieci zwykle mają ogólnie dobre samopoczucie w czasie choroby.

4. Zakażenia układu moczowego

Zakażenia układu moczowego mogą nie dawać u dzieci żadnych charakterystycznych objawów. Niekiedy pojawia się jedynie właśnie gorączka. W niektórych przypadkach dolegliwość ta daje również inne symptomy, takie jak: pieczenie oraz ból w czasie oddawania moczu. W kwestii zapaleń dróg moczowych warto zaznaczyć, że dzieci często unikają mówienia rodzicom o takich dolegliwościach.

Co gdy dziecko często gorączkuje bez innych objawów?

Jeśli sam problem gorączki u dziecka, bez jakichkolwiek innych objawów regularnie nawraca, konieczne może być przeprowadzenie pełnej diagnostyki. Przyczyną mogą bowiem być choroby autoimmunologiczne, nowotwory, zapalenie stawów czy zakażenie wirusem HIV. W przypadku tych schorzeń kolejne objawy pojawiają się zwykle dopiero w późniejszych fazach choroby.

Pojawienie się gorączki bez żadnych dodatkowych objawów u dzieci 3,4,5- letnich może stanowić o różnych schorzeniach, w tym również o zapaleniu płuc. Warto pamiętać, że gorączka jest pierwszym objawem w wielu chorobach. Pozostałe objawy pojawiają się z czasem.

Kiedy gorączka u dziecka powinna nas skłonić do wizyty u lekarza?

Jeśli nasze dziecko jest obciążone problemami zdrowotnymi, to pojawienie się gorączki, może się dla nich wiązać z dużym niebezpieczeństwem. W przypadku zaburzeń układu immunologicznego, niedoborów witamin i minerałów, wad wrodzonych narządów wewnętrznych czy wcześniaków pojawienie się niezidentyfikowanej gorączki najlepiej skonsultować z lekarzem.

W przypadku dzieci poniżej 3 roku życia należy niezwłocznie udać się do pediatry jeśli pojawi się gorączka. Dzieci starsze powinny zostać pokazane lekarzowi, jeśli podwyższona temperatura ciała utrzymuje się dłużej niż 2 dni.

Jak leczy się gorączkę bez innych objawów u dzieci?

Przyczyn pojawienia się gorączki bez jakichkolwiek innych objawów u dzieci może być wiele. Powodem może być zapalenie płuc, ząbkowanie i wiele innych dolegliwości. Z tego właśnie powodu jeśli gorączka pojawia się u małego dziecka, to koniecznie powinno ono zostać obejrzane przez pediatrę. Mogą one skłonić do wykonania odpowiednich badań diagnostycznych lub do podania leków.

Jeśli jednak wybieramy się do pediatry, to mimo wszystko powinniśmy rozpocząć od zbicia gorączki u dziecka, z wykorzystaniem domowych metod.

1. Leki przeciwgorączkowe bez recepty – mogą mieć różną formę – syropu, czopków, kropli lub tabletek. Ich rodzaj i dawka powinny zostać odpowiednio dopasowane do wagi dziecka, zgodnie z tabelą zamieszczoną na opakowaniu. Pamiętajmy, aby nigdy nie sugerować się wiekiem z tabeli, gdyż jest on orientacyjny, najważniejsza jest waga dziecka.

2. Chłodne okłady – schładzanie przy gorączce zaleca się przede wszystkim u dzieci pomiędzy 6 miesiącem życia a 5 rokiem. Świetnie do tego celu sprawdza się pielucha tetrowa. Wystarczy zmoczyć ją w zimnej wodzie i przykładać na czoło lub w okolice karku. Można również zrobić okład zimny na brzuszku jeśli temperatura jest wysoka.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania