Jak dobrać najlepszy dla siebie aparat słuchowy?

Aparaty słuchowe - zdjęcie partnera

Aparaty słuchowe wspierają lub wręcz zastępują działanie jednego z najważniejszych zmysłów. Urządzenie noszone jest przez kilkanaście godzin na dobę, w zróżnicowanych warunkach akustycznych, dlatego jego wybór nie może być przypadkowy. Jak wybrać najlepszy aparat słuchowy, by jego użytkowanie było efektywne i wygodne?

Badanie słuchu  

Aby dobrać najlepszy aparat słuchowy, w pierwszej kolejności należy oczywiście określić rodzaj i stopień ubytku słuchu. Badanie słuchu wykonuje specjalista laryngolog bądź wykwalifikowany protetyk, a procedura trwa około pół godziny. 

Diagnostykę poprzedza specjalistyczny wywiad, który pomaga określić m.in. specyfikę sytuacji, w których najczęściej pojawiają się problemy z obieraniem dźwięków. Podczas wywiadu padają także pytania o ewentualne objawy dodatkowe, towarzyszące niedosłuchowi, np. szumy uszne czy zawroty głowy. Poruszane są również kwestie dotyczące stanu zdrowia, głownie w kontekście dolegliwości bezpośrednio związanych z uchem oraz przebytych w obrębie narządu słuchu zabiegów. 

Badaniem podstawowym jest wziernikowanie ucha, czyli otoskopia. Umożliwia ona ocenę stanu przewodu słuchowego zewnętrznego i ucha środkowego. Dokładne obejrzenie struktur anatomicznych ucha pozwala protetykowi wstępnie wyeliminować cześć potencjalnych przyczyn niedosłuchu, np. zatkanie ucha korkiem woskowinowym lub stan zapalny. 

Najważniejszym elementem diagnostyki ubytku słuchu jest audiometria. Badanie audiometryczne sprawdza, jak reaguje organizm w odpowiedzi na stymulację dźwiękową. Pozwala ocenić natężenie najcichszego dźwięku, jaki jest w stanie usłyszeć pacjent. W oparciu o wynik audiometrii określa się charakter niedosłuchu (niedosłuch przewodzeniowy/odbiorczy) i poziom ubytku słuchu (lekki/średni/głęboki). 

Wybór rodzaju aparatu słuchowego 

O tym, jaki typ urządzenia – aparat zauszny czy aparat wewnątrzuszny – sprawdzi się najlepiej częściowo decyduje wynik audiometrii. Przykładowo pacjentom z zaawansowanym ubytkiem częściej poleca się modele zauszne, które, z racji rozmiarów, zapewniają mocniejsze wzmocnienie dźwięków. Z kolei aparaty wewnątrzuszne mogą być lepszym wyborem dla osób ceniących aktywny tryb życia i dyskrecję. 

Wiele nowoczesnych aparatów słuchowych ma jednak zastosowanie uniwersalne, dlatego ostateczna decyzja uzależniona jest przede wszystkim od preferencji zainteresowanego. Wybór ułatwia fakt, że w każdej z grup wymienionych urządzeń można wyróżnić określone rodzaje aparatów różniące się w pewnym stopniu m.in. sposobem użytkowania i rozmiarami. I tak: 

  • aparaty słuchowe zauszne są dostępne w trzech wariantach: aparaty z wkładką uszną dopasowaną do kształtu ucha zewnętrznego, aparaty z nasadką otwartą (pozostawiającą kanał uszny otwarty), aparaty ze słuchawką zewnętrzną (określane także jako RITE lub RIC);
  • aparaty słuchowe wewnątrzuszne dzieli się na: aparaty małżowinowe (całkowicie lub częściowo wypełniające małżowinę uszną), aparaty wewnątrzprzewodowe (ITC), aparaty całkowicie wewnątrzprzewodowe (CIC) oraz aparaty niewidoczne w przewodzie (IIC). 

Protetyk słuchu dokładnie przedstawi specyfikę każdego z rozwiązań i podpowie, które rodzaje urządzeń warto wziąć pod uwagę w naszym przypadku. 

Wybór funkcji aparatów słuchowych 

Profesjonalne aparaty słuchowe to techniczne zaawansowane urządzenia wyposażone w szereg zróżnicowanych funkcji. Dobór aparatu słuchowego powinien uwzględniać oczekiwania wobec parametrów, takich jak choćby sposób obsługi. Warto wiedzieć, że do dyspozycji mamy aparaty inteligentnie dostosowujące swoje ustawiania do aktualnych warunków akustycznych i takie, które możemy dyskretnie sterować przy użyciu aplikacji mobilnej. 

Atrakcyjna może okazać się opcja strumieniowania dźwięków, pozwalająca na bezprzewodowe przesyłanie ich do aparatu bezpośrednio z telewizora czy komputera. Jeśli często spotykamy się w szerszym gronie bezcenna może być się opcja wyciszania niepożądanych odgłosów tła bądź kompatybilność z mikrofonami zewnętrznymi itp. Lista funkcji jest znacznie dłuższa, dlatego warto dokładnie opowiedzieć protetykowi o swoich potrzebach. 

Należy pamiętać, że nieodpowiednio dobrany aparat nie tylko nie spełnia należycie swojej funkcji, ale zniechęca do prawidłowej, regularnej rehabilitacji słuchu. Decyzję o zakupie konkretnego modelu warto zatem dobrze przemyśleć, najlepiej w porozumieniu z zaufanym protetykiem. Poznaj pełną ofertę aparatów słuchowych dostępną na https://www.brandvital.eu/aparaty-sluchowe/

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania