Jak dostosować strój pracowniczy do wymogów branży medycznej?

Dowiedz się, jak dostosować strój pracowniczy do wymogów branży medycznej!

Przedstawiciele zawodów medycznych zobowiązani są nosić strój roboczy, który będzie spełniał standardy i ewentualnie również normy konkretnej placówki. Jak wybrać odzież medyczną, mając na uwadze wymogi branży i przepisy prawa? Z odpowiedzią przychodzimy w poniższym artykule.

Jakie przepisy regulują kwestię strojów medycznych?

Lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni czy farmaceuci zobowiązani są nosić specjalną odzież ochronną. Obowiązek ten nakłada na nich Kodeks Pracy z uwagi na fakt, iż pracują oni w specyficznych warunkach, mogących stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Ideą noszenia odzieży medycznej jest zapobieganie rozprzestrzeniania się chorobotwórczych drobnoustrojów, co stanowi ochronę także dla osób z otoczenia. Odzież medyczna jest regulowana Unijną Dyrektywą o Wyrobach Medycznych (93/43/EEC) i musi być zgodna z najnowszymi standardami ochrony. 

Jej wybór nie może być więc kwestią przypadku. Wiele zależy jednak od tego, w jakich warunkach ma być użytkowana. Zupełnie inne parametry musi posiadać odzież na salach operacyjnych, natomiast mniejszy rygor dotyczy odzieży, w której lekarze czy pielęgniarki wykonują standardowe obowiązki. Zgodnie z ogólnymi zasadami, odzież medyczna nie może w żaden sposób utrudniać pracy, dlatego warto wybrać odpowiednie, przyległe modele. Dobrym rozwiązaniem będą np. tuniki medyczne dostępne w sklepie internetowym.

Czy tuniki medyczne sprawdzą się w placówkach medycznych? Sprawdź!

Obowiązek noszenia odzieży medycznej

Odzież medyczna jest obowiązkowa zarówno w placówkach prywatnych, jak i publicznych. Noszą ją przede wszystkim:

  • lekarze,
  • pielęgniarki,
  • położne,
  • ratownicy medyczni,
  • rejestratorki medyczne,
  • opiekunowie medyczni,
  • fizjoterapeuci,
  • farmaceuci.

Niemniej jednak to, jaki rodzaj ubrań wybiorą, zależy w głównej mierze od ich własnych upodobań oraz wymogów placówki, w której są zatrudnieni. Ważne, aby odzież medyczna spełniała standardy, dlatego warto kupować ją w sprawdzonych miejscach, takich jak sklep internetowy https://anilon.pl/. Pamiętajmy, że choć różnego rodzaju fartuchy, czepki czy tuniki dostępne są w różnych punktach handlowych, nie wszystkie nadają się do pracy w ośrodkach zdrowia

Odzież medyczna a wymagania placówki 

Podstawową funkcją odzieży medycznej jest ochrona przed bakteriami, wirusami, grzybami czy innego typu zarazkami. Niemniej jednak coraz częściej placówki medyczne posiadają własne wytyczne w kontekście jej doboru. Czy jest to zgodne z prawem? Warto wziąć pod uwagę, iż nie można nakazać pracownikom noszenia ubrań ochronnych, które nie spełniają konkretnych standardów. Z drugiej strony, jeśli przyjęte w placówce rozwiązania nie kolidują z obowiązującymi przepisami prawa, są dozwolone. 

Dyrektorzy mogą zatem zdecydować m.in. o konieczności doboru odzieży w konkretnym kolorze. Zwykle pełni ona dodatkowo funkcję reprezentacyjną. Należy pamiętać o kwestii finansowania - tego typu odzież dostarcza pracodawca, ewentualnie wypłaca ekwiwalent na jej zakup. Nie można natomiast nakazać pracownikowi wyboru konkretnego typu ubioru i pokrycia kosztów z własnej kieszeni. 

Jaką odzież medyczną wybrać dla siebie? 

Oferta dostępnej na rynku odzieży medycznej jest naprawdę szeroka. Do wyboru mamy bluzy, spodnie, tuniki, fartuchy i wiele innych modeli, wśród których każdy pracownik branży medycznej jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Pamiętajmy, że choć odzież ma przede wszystkim chronić, to jednak musimy czuć się w niej komfortowo. Powinna być wykonana z elastycznych, nieutrudniających ruchu materiałów. 

W przeciwnym razie trudno będzie nam stawić czoła kolejnym zadaniom, z których trzeba się wywiązać podczas codziennej pracy. Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość prania w wysokich temperaturach - dla bezpieczeństwa po każdym użyciu odzież medyczną należy wyprać w 60 stopniach. W czasie kontaktu z wodą o wysokiej temperaturze oraz detergentami nie może ona tracić swoich cennych właściwości. Zanim kupimy konkretny produkt, sprawdźmy jego parametry - ostatecznie od dobrej odzieży medycznej zależy bezpieczeństwo nasze, pacjentów, a nawet naszych bliskich

 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania