Jak zdiagnozować ból kolana?

Ból kolana - zdjęcie partnera

Ból kolana ma różne przyczyny: od przeciążeń sportowych, przez urazy na skutek upadku, po stany zwyrodnieniowe stawu kolanowego (gonartroza). Uporczywe lub nawracające dolegliwości zawsze należy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Leczenie najczęściej obejmuje: zabiegi fizykoterapeutyczne, ćwiczenia w domu i leczenie farmakologiczne.

Przeciążenia, niedostateczna regeneracja, brak rozgrzewki itp. mogą stać się przyczyną powstawania dyskomfortu przeradzającego się w ból i problemy w codziennym funkcjonowaniu.

Przyczyny bólu kolana

Do urazów mechanicznych zaliczamy:
•   zwichnięcie rzepki lub kolana
•   stłuczenia
•   zerwanie więzadła krzyżowego przedniego
•   pękniętą łąkotkę.

Uszkodzenie łąkotki najprościej sprawdzić podczas próby przejścia kilku metrów, co jakiś czas kucając. Jeśli pojawi się ostry ból, może to świadczyć o uszkodzeniu struktury łąkotkowej.

Przyczyną bólu może być również specyficzna budowa kolana w połączeniu z przebytymi urazami i zbytnią eksploatacją stawu. Warto również wspomnieć o schorzeniach metabolicznych (np. dna moczanowa). Skutkiem takich problemów mogą być zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze i zwyrodnienie stawu kolanowego.

Z kolei zapalenie stawu kolanowego to proces patologiczny na skutek urazu czy przeciążenia, któremu najczęściej towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie.

Ból kolana występuje również w przypadku zbyt małej aktywności fizycznej u pracowników biurowych, zawodowych kierowców lub u tych, których praca wiąże się z częstym zginaniem i prostowaniem nóg w stawach.

Proces diagnostyczny

W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu, którego założeniem będzie ustalenie przyczyn dolegliwości, możliwych predyspozycji oraz przebiegu kolejnych działań diagnostyczno–terapeutycznych.

Następnie wykonuje się testy kliniczne, pomiar zakresu ruchu, ocenę wzrokową oraz palpacyjną.

W razie potrzeby pogłębia się diagnostykę za pomocą różnych technik obrazowania. Specjalista zleca ultrasonograf, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego bądź tomografii komputerowej lub rezonans magnetyczny.

W niektórych przypadkach konieczne pozostaje zastosowania tzw. artroskopii zwiadowczej. Dzięki niej możliwe jest dokładniejsze uwidocznienie zmian i bezpośrednie zrewidowanie wnętrza jamy stawowej.

W centrum diagnostycznym Radio Medica badanie kolana rezonansem magnetycznym przeprowadzane jest na najwyższej klasy aparacie do badań MR – MAGNETOM Spectra 3T marki Siemens.

Najlepszą diagnostykę uzyskuje się poprzez połączenie możliwości aparatu 3T z wysokiej jakości cewkami nadawczo-odbiorczymi. MR stawu kolanowego wykonywany jest dzięki unikalnej 18-kanałowej cewce, pozwalającej na uzyskanie najdokładniejszego obrazu. Warto zaznaczyć, że połączenie rezonansu o natężeniu pola 3T ze wspomnianą cewką pozostaje szczególnie istotne przy diagnozowaniu więzadeł, łąkotki i innych, nawet najmniejszych części stawów. Daje to możliwość zobrazowania także drobnych uszkodzeń.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania