Kiedy udać się z dzieckiem na badanie wzroku?

Matka z dzieckiem w okularach - zdjęcie partnera

Badanie wzroku pozwala wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości i wady na wczesnym etapie. Z tego powodu szczególnie istotne jest, aby było ono przeprowadzane w przypadku młodych pacjentów dość szybko, by ewentualne wady wrodzone lub nabyte z czasem nie zaczęły się pogłębiać. Wielu rodziców jednak nie wie, kiedy warto odwiedzić gabinet okulistyczny lub optyka ze swoją pociechą. Kiedy najlepiej udać się z dzieckiem na badanie wzroku? Podpowiadamy.

Pierwsze badanie wzroku dziecka

Jeżeli maluch nie daje sygnałów mogących świadczyć o tym, że dochodzi u niego do rozwoju wady wzroku, wówczas pierwsze profilaktyczne badanie oczu warto wykonać między drugim a trzecim rokiem życia. Optyk lub okulista wówczas dokładnie zbada oczy malucha, sprawdzając funkcje widzenia.

Oceni też ostrość widzenia i budowę oka, nerwu wzrokowego i siatkówki. Dzięki takiemu badaniu można wcześnie wykryć nieprawidłowości i wdrożyć ewentualne działania. Pierwsze badanie wzroku często ma na celu zaznajomienie malucha z poszczególnymi sprzętami, a także samym specjalistą. Jeśli jednak w rodzinie występowały poważniejsze wady wzroku, takie jak zez, astygmatyzm, różnowzroczność czy nadwzroczność, wówczas takie badanie należy przeprowadzić jak najszybciej, a więc maksymalnie do ukończenia pierwszego roku życia.

Profilaktyczne badanie wzroku u dziecka

Profilaktyczne badanie wzroku u dziecka warto wykonywać co 2 lata. Bardzo często jest ono przeprowadzone podczas badań bilansowych, a więc u 2-3 oraz 5-6-latków. Wykonywane jest zazwyczaj przez lekarza pediatrę lub rodzinnego. Maluch wówczas siedząc z zasłoniętym okiem, powinien opowiadać o tym, co widzi na pokazywanej przez specjalistę tablicy.

Celem takich badań jest jak najszybsze stwierdzenie ewentualnej wady wzroku, takiej jak nadwzroczność czy krótkowzroczność i wdrożenie odpowiednich działań. W tym pierwszym przypadku maluch może nie widzieć przedmiotów, które znajdują się w dużej odległości. W drugim z kolei nie widzi przedmiotów, które znajdują się zarówno blisko niego, jak i daleko. Wady te mogą być skorygowane przy pomocy odpowiednich okularów korekcyjnych. Żeby jednak można było pomóc maluchowi, należy taką wadę wykryć, stąd też bardzo ważnym zadaniem rodziców i opiekunów jest baczna obserwacja stanu zdrowia malucha i wykonywanie profilaktycznych badań.

W sytuacji, kiedy opiekun zauważa, że dziecko ma problem z rozpoznawaniem ulubionych postaci z bajek, blisko podchodzi do telewizora, bądź wykazuje niechęć do rysowania czy oglądania książeczek, powinien jak najszybciej udać się z nim na badanie wzroku, ponieważ przyczyną może być wada oczu.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania