"Nature" pisze o pierwszych ludzkich macierzystych komórkach powstałych ze sklonowanych zarodków.

Blood pads - freerangestock.com

Naukowcy z USA po raz pierwszy zdołali uzyskać ludzki komórki macierzyste przy wykorzystaniu w tym celu kontrowersyjnej metody klonowania zarodków - czytamy w najnowszym wydaniu "Nature". Jednakże technika która tutaj naukowcy zastosowali byłą inna od techniki stworzenia owieczki Dolly.

Nikt wcześniej nie zdołał tego dokonać choć był naukowiec pochodzenia połódniowokoreanskiego Hwang WOO-Suk który twierdził iż uzyskał takie komórki macierzyste ze sklonowanych zarodków. Szybko jednak okazało sie iż całe jego badania były wielkim oszustwem. Inni naukowcy zdołali pozyskiwać metoda Dolly ludzkich zarodki lecz zaprzestawały one podziałów gdy liczyły od 6 do 12 komórek zaledwie. Dr Dietwr Egil z New York Stem Cell Foundation Laboratory w Nowym Jorku mówi już udało mu się stworzyć sklonowany zarodek i doprowadzić go do etapu rozwojowego określanego jako blastocysta który jest etapem następującym po etapie moruli. Blastocysta liczy około 100 komórek w swojej budowie i nadaje się do umieszczenia i zagnieżdżenia w macicy. Amerykański naukowiec przeprowadzić ten eksperyment razem z naukowcami z Columbia University Medical Center lecz zastosowali oni zmodyfikowaną metodę klonowania zarodków polegającą na niewypróżnianiu komórek z ich jądra komórkowego które zawiera materiał genetyczny i zastępowaniem go od razu jądrem komórki somatycznej - tak się dzieje przy standardowej metodzie klonowania komórek. Naukowcy pobrali jadra komórek skóry czyli komórek somatycznych i bez wypróżniania zarodków od razu wprowadzili do ich jądra komórkowe komórek skóry. W taki sposób komórka stała się komórką o potrójnym zestawie chromosomów.

Nowa metoda klonowania może więc wywoływać więcej kontrowersji niż to już miało miejsce i nie budzić tylko moralnych wątpliwości, który wynikają z tego że komórka jajowa jest komórką pochodząca od dawczyni. Dodatkowo kontrowersyjne jest to że komórka posiada potrójny zestaw chromosomów który może powodować zaburzenia w rozwoju pozyskanych z nich komórek macierzystych. Jednakże naukowcy mówią iż ich komórki nie mają zastosowania terapeutycznego - wszystkie badani były jedynie eksperymentem i potrzeba jeszcze wielu innych badań.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania