Objawy zbliżającej się śmierci zidentyfikowane u chorych na raka

cancer cell,  jscreationzs / www.freedigitalphotos.net

Podczas gdy wiele osób nie myśli o tym, kiedy ktoś mógłby umrzeć, wiedza ile dni życia pozostało do śmierci poważnie chorego może być bardzo przydatna do zarządzenia, jak spędzi on ostatnie dni. Badacze ujawniają teraz, osiem znaków związanych ze śmiercią w ciągu 3 dni u pacjentów z zaawansowanym rakiem.

Rozpoznanie zbliżającej się śmierci może pomóc lekarzom, pacjentom, ich przyjaciołom oraz rodzinie w podjęciu ważnych decyzji. Lekarze mogą oszczędzić czas i zasoby, rodziny dowiadują się czy mają jeszcze czas zobaczyć się ze swoimi bliskimi.

Autor badania dr David Hui twierdzi, że:
"To badanie pokazuje, że proste obserwacje nocne mogą potencjalnie pomóc nam rozpoznać, czy są to ostanie dni pacjenta".
oraz dodał:
"Po kolejnym potwierdzeniu przydatności tych 'znaków ostrzegawczych' będziemy w stanie pomóc lekarzom, pielęgniarkom i rodzinom lepiej rozpoznawać proces umierania, a to z kolei pozwala zapewnić lepszą opiekę dla pacjentów w ostatnich dniach życia".

Naukowcy opublikowali swoje badanie na łamach czasopisma Cancer. Badania obejmowały łącznie 357 pacjentów cierpiących z powodu choroby nowotworowej. Zespół badawczy obserwował ich i dokumentował 52 fizycznych oznak co 12 godzin po ich przyjęciu do jednostki opieki paliatywnej (ang. acute palliative care unit, APCU). Pacjentów obserwowano do momentu ich śmierci lub wyjścia ze szpitala, 57% z nich umarło podczas trwania badania.

Do 8 wysoce specyficznych objawów fizycznych, które zostały przez nich zidentyfikowane zaliczono takie sygnały jak:
- zmniejszona reakcja na bodźce werbalne
- zmniejszona reakcja na bodźce wizualne
- opadanie "linii uśmiechu"
- niezdolność do zamknięcia powiek
- niereagujące źrenice
- krwawienie z górnego przewodu pokarmowego
- przeprost szyi
- chrząkanie, sapanie

Z wyjątkiem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, wszystkie z tych objawów są związane z pogorszeniem się funkcji neuropoznawczych i nerwowo-mięśniowych u pacjenta.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania