Owsiki w przedszkolach i konieczność leczenia farmakologicznego dzieci

Child - zdjęcie partnera

W coraz większej ilości przedszkoli pojawiają się informacje o owsikach. Ich występowanie, podobnie jak innych pasożytów, jest najpowszechniejsze wiosną oraz latem. W tym czasie zaczynamy tłumniej opuszczać domy i mieszkania wychodzimy z dziećmi, a one same nas do tego namawiają, spotykają się z innymi dziećmi na placach zabaw, wspólnie bawią się tymi samymi zabawkami w piaskownicach. Jest to czynnik sprzyjający rozwojowi zakażenia owsicą. Rodzice coraz częściej mogą natknąć się na informację, żeby obserwować swoje dzieci, gdyż zanotowano przypadki owsicy, a jak wiadomo ta choroba pasożytnicza, szczególnie w przedszkolach przenosi się wyjątkowo łatwo.

Owsica – ale co to takiego?

Obecnie owsicę uznaje się za jedną z najczęściej spotykanych, inwazyjnych chorób pasożytniczych pojawiających się w obrębie układu pokarmowego. Za jej rozwój odpowiedzialny jest niewielki nicień, noszący nazwę owsik. Głównym źródłem zakażenia jest drugi człowiek. Zachorowania na owsice pojawiają się przede wszystkim u dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Schorzenie to u osób dorosłych stwierdzane jest bardzo rzadko. Jako szczyt zachorowań określa się wiek pomiędzy 5 a 7 rokiem życia.

Owsica jest chorobą pasożytniczą, która powinna być bezwzględnie leczona, w przeciwnym razie może ona w sposób negatywny wpływać na zdrowie dzieci i wywoływać groźne powikłania. Im mniejsze jest dziecko, tym inwazja tych robaków bardziej nasilona, a objawy kliniczne wyróżniają się silniejszym przebiegiem. Najcięższe przypadki stwierdzane są u niemowląt. Owsica jest schorzeniem, które nawet u 1/3 chorych ma przebieg całkowicie bezobjawowy, również u dorosłych.

Jak właściwie objawia się owsica?

U dzieci widoczne są przede wszystkim zaburzenia snu, które wywołuje przewlekłe swędzenie, pojawia się u nich chroniczne, nieustanne zmęczenie, często również rozdrażnienie, a u starszych dzieci także zaburzenia koncentracji. Pojawiają się trudności z uczestnictwem w zajęciach szkolnych oraz przedszkolnych. Pośród innych objawów wyróżnia się podkrążone oczy, bladość skóry, w niektórych sytuacjach również zgrzytanie zębami, choć nie jest to symptom specyficzny. Najmłodsze dzieci wyróżnia przy owsicy bardzo często utrata apetytu, anemia, czy brak przyrostu masy ciała, niekiedy wymioty i wysypka, czy zaburzenia rytmu wypróżnień.

Pozostałe objawy owsicy to:
- bóle głowy,
- sporadyczne moczenie się w nocy,
- bóle brzucha,
- problemy z wypróżnianiem się,
- może dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego,
- zapalenie skóry.

Jeśli nasilenie owsicy jest bardzo duże, to dziecko może przestać prawidłowo rozwijać się fizycznie oraz psychicznie. U dziewczynek może dodatkowo występować również zapalenie sromu oraz pochwy wraz z bardzo nieprzyjemnym pieczeniem. W stolcu dziecka będą znajdowały się drobne, białe niteczki – samice owsika.

Powikłania owsicy

Bardzo liczne są również powikłania, jakie mogą pojawić się w wyniku owsicy. Dlatego właśnie z owsikami należy bezwzględnie walczyć. Do przenoszenia się tych groźnych pasożytów dochodzi drogą pokarmową, kropelkową oraz kontaktową. Samica składa jaja w okolicy odbytu, następnie są one przenoszone na dłoniach i mogą w ten sposób znaleźć się właściwie wszędzie w otoczeniu osoby zakażonej. Wysoki poziom ich zakażalności utrzymuje się nawet przez okres 3 tygodni. Wiele osób uznaje, że owsicy leczyć nie trzeba bo w końcu sama ustąpi. Nie jest to jednak prawda, gdyż powikłania mogą być bardzo groźne. Pierwsze z nich występuje u dziewczynek. Pojawia się jeśli pasożyty przemieszczą się z odbytu do pochwy, wówczas może dojść do zakażenia pochwy macicy, a nawet jajników. W konsekwencji pojawiają się stany zapalne, które mogą piec, boleć i swędzieć. Stan zapalny w okolicach intymnych jest przewlekły, a jego konsekwencją może być nawet bezpłodność.

W przypadku owsicy o przewlekłym charakterze, nieleczonej może dojść również do zapalenia jelita grubego. To powikłanie pojawia się częściej u osób dorosłych, które zachorują na owsicę, jednak możliwe jest jego pojawienie się również u dzieci, a nawet niemowląt. Pojawiają się tu bóle brzucha oraz skurcze w podbrzuszu, kolejne objawy to krwiste biegunki, brak łaknienia, nudności, wymioty. Objawy powodują tu chudnięcie, odwodnienie, anemię, czy osłabienie.

Pośród pozostałych powikłań znajdują się zapalenia skóry, utrata masy ciała, jak również problemy z nauką i koncentracją. Są to powody dla których koniecznie należy odpowiednio leczyć owsicę u dzieci.

Jak powinna wyglądać profilaktyka i leczenie owsików?

W kwestii profilaktyki, jak również leczenia owsików najważniejsze jest jak najczęstsze mycie rąk. Zaleca się również, aby obcinać dzieciom bardzo krótko paznokcie, gdyż jajeczka, które przenoszą na dłoniach, najczęściej umiejscawiają się właśnie pod paznokciami, w czasie gdy dziecko się drapie. W kolejnym kroku konieczne jest dokładne pranie i mycie wszystkich zabawek, ubrań, pościeli i innych elementów, z których dziecko regularnie korzysta. Należy również walczyć z nawykiem wkładania zabawek oraz rąk do ust.

Jeśli u dziecka potwierdzono występowanie owsików to koniecznością jest zastosowanie leczenia farmakologicznego, któremu poddać się musi również cała rodzina. Należy dokładnie wysprzątać mieszkanie z zastosowaniem detergentów, pościel wyprać w wysokiej temperaturze, podobnie jak bieliznę i inne elementy garderoby całej rodziny. Konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny, bardzo częste mycie rąk, a nawet stosowanie płynów dezynfekujących. Osoby mające bezpośredni kontakt z chorym dzieckiem powinny przyjąć lek.

Leczenie owsików nie jest bardzo kłopotliwe, wymaga podania leków i zachowania odpowiedniego poziomu higieny, plus dodatkowo dokładne wysprzątanie mieszkania, wraz z umyciem wszelkich zabawek i rzeczy, z którymi dziecko mogło mieć kontakt chociażby w zabawie. To właśnie na nich mogą znajdą się owsiki, które następnie w prosty sposób przeniosą się na kolejną osobę, dając uciążliwe objawy i skutkując koniecznością wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania