Pomoc na drodze do rodzicielstwa: o dofinansowaniu in vitro w pigułce

Dofinansowanie do in-vitro - zdjęcie partnera

Do tej pory leczenie niepłodności metodą in vitro nie było dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Istniały jedynie programy samorządowe, w ramach których niepłodna para mogła uzyskać dofinansowanie na pokrycie kosztów jednego, maksymalnie do trzech cykli leczenia. W czerwcu 2024 roku ma się to zmienić. Wchodzi bowiem rządowy program in vitro, który ma wspomóc (lub zastąpić) samorządy w zakresie finansowania zapłodnienia pozaustrojowego. Rządowy program dofinansowania in vitro będzie swoim zasięgiem obejmował już nie poszczególne miasta, a cały kraj. Czy dzięki temu z metody zapłodnienia pozaustrojowego skorzysta więcej osób? Sprawdźmy!

Program in vitro dofinansowanie - na jaką formę pomocy mogły liczyć do tej pory niepłodne pary?

Większość miejskich programów in vitro zakłada dofinansowanie jednego, składającego się z kilku etapów, cyklu leczenia. Program pokrywa najczęściej koszty stymulacji owulacji, przygotowania nasienia do zapłodnienia, samego procesu zapłodnienia wraz z monitoringiem zarodków oraz transferu jednego z nich do macicy. Nadliczbowe zarodki są mrożone (witryfikowane), na co para również może uzyskać dofinansowanie. Ponadto, niektóre z miast zdecydowały się zwiększyć zakres finansowania o dodatkowe cykle leczenia (maksymalnie do 3 cykli), na wypadek, gdyby pierwsze podejście zakończyło się niepowodzeniem.

In vitro Warszawa – czy w tym mieście można uzyskać dofinansowanie do in vitro

Klinika Gyncentrum była i wciąć jest realizatorem wielu samorządowych programów in vitro w Warszawie i nie tylko. Z naszej pomocy, w ramach programu, mogli dotychczas skorzystać mieszkańcy Wrocławia, Lublina, Krakowa, Częstochowy, Radomia, Radomska, Pyskowic, Sosnowca oraz Zawiercia. Obecnie prowadzone są również zapisy do programów w Koszalinie oraz w powiecie oświęcimskim. Być może na liście miast, w którym Gyncentrum jest realizatorem programu znajdzie się w przyszłości również Warszawa.

Kryteria na dofinansowanie in vitro mogą się od siebie różnić

Każde z miast realizujących miejski program in vitro przyjęło własne kryteria naboru do programu. Część z nich pokrywa się jednak ze sobą. Wśród kryteriów znajdziemy wymogi dotyczące:

  • statusu związku: programy miejskie zostały stworzone z myślą o parach będących w związkach małżeńskich lub partnerskich.

  • miejsca zamieszkania: para musi mieszkać w mieście, w którym stara się o dofinansowanie.

  • stanu zdrowia: para ubiegająca się o dofinansowanie przechodzi kwalifikację lekarską.

  • wieku: do programu kwalifikują się kobiety w wieku 20-42 lata (najczęstszy przedział wiekowy w większości programów).

Co najmniej 500 mln zł rocznie z budżetu państwa na rządowy program in vitro

Tyle środków zostanie przeznaczonych na finansowanie leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Jak deklaruje rząd, program – opracowany i wdrożony przez ministra zdrowia – ma wejść w życie 1 czerwca 2024 roku. W zamyśle ma on wspomóc niepłodne pary w walce o potomstwo, poprzez zwiększenie dostępności do procedury in vitro. Jednak na tym etapie nieznane są jeszcze kryteria kwalifikacji do programu ani zakres procedur objętych dofinansowaniem. Nie wiemy też, czy samorządy będą mogły realizować swoje miejskie programy (nie razie nie planują z nich rezygnować).

Podsumowując, w połowie bieżącego roku rząd planuje wprowadzić nowy program dofinansowania in vitro, mający zastąpić (lub wspomóc) istniejące programy samorządowe. Nowy program będzie miał zasięg krajowy. Kryteria kwalifikacji oraz zakres procedur objętych dofinansowaniem są jeszcze nieznane. Rząd przeznaczy rocznie na ten cel co najmniej 500 mln zł, mając nadzieję na zwiększenie dostępności do in vitro, dzięki któremu wiele niepłodnych par spełni swoje marzenie o rodzicielstwie.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania