Ponad 700 gatunków bakterii w mleku matki

karmienie piersią,  papaija2008 / www.freedigitalphotos.net

Naukowcy z Hiszpanii opracowali mapę mikroflory bakteryjnej mleka matki. Ich badania wykazały, że główne źródło pożywienia noworodków wykazuje dużą różnorodność mikroorganizmów.

Mleko matki należy do jednego z głównych czynników decydujących o rozwoju flory bakteryjnej w układzie pokarmowym nowonarodzonego dziecka.

Na stopniową zmianę składu mikroflory wpływa m. in.
- sposób porodu(kobiety, które miały zaplanowane cięcie cesarskie mają nieco inny, mniej bogaty w mikroorganizmy pokarm niż matki, które przeszły poród naturalny, przy nieplanowanym cięciu cesarskim, skład mleka jest przybliżony)
- żywienie niemowlęcia
- przyjmowanie antybiotyków
- wiek

Badanie przeprowadzone prze hiszpańskich naukowców pokazało również, że mleko matek z nadwagą lub tych, które w czasie ciąży przybrały więcej kilogramów niż się zaleca, charakteryzuje się mniejszą różnorodnością bakterii.

Do identyfikacji bakterii zawartych w kobiecym mleku naukowcy z Institute of Agrochemistry and Food Technology (IATA-CSIC) oraz Higher Public Health Research Centre (CSISP-GVA) wykorzystali technikę opartą o masywne sekwencjonowanie DNA.

Naukowcy ustalili obecność ponad 700 różnych gatunków mikroorganizmów w próbkach siary, czyli w pierwszym mleku wydzielanym przez gruczoły mlekowe po porodzie. Rodzaje bakterii, których było najwięcej w siarze to m.in. Weissella, Leuconostoc (ziarniaki), Staphylococcus (gronkowce), Streptococcus (paciorkowce) i Lactococcus (bakterie mlekowe).

Bakterie obecne w mleku matki odpowiadają za jeden z pierwszych przypadków kontaktu dziecka z mikroorganizmami, dlatego naukowcy chcą ustalić, czy bakterie pełnią funkcję metaboliczną czy odpornościową.

Źródło: http://tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania