Postępowanie w przypadku złamanego palca u nogi

Postępowanie w przypadku złamanego palca u nogi - zdjęcie partnera

Palce w większości zbudowane są z trzech paliczków, czyli kości tworzących palce rąk i stóp. Wyjątkiem są kciuk i paluch, zbudowane z dwóch paliczków. Paliczki połączone są stawami międzypaliczkowymi. Złamanie paliczka wiąże się z działaniem siły na struktury kostne poszczególnych paliczków. Złamanie palca u stopy jest najczęściej rezultatem urazu powstającego na skutek uderzenia palcem w twardą przeszkodę lub po upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Czasem złamania palców towarzyszą innym urazom stopy czy stawu skokowego po upadkach z wysokości lub po udziale w wypadkach komunikacyjnych. Złamania palców u stopy są dość częste i w wielu przypadkach nierozpoznawalne, bo nie powodują zbyt dużych dolegliwości. Zazwyczaj nie skutkują poważnymi następstwami i nie wymagają specjalistycznego leczenia. Objawy złamania palca bywają podobne do objawów wybicia (zwichnięcia) lub stłuczenia palca, gdy dochodzi jedynie do urazu tkanek miękkich. W rozpoznaniu złamania palca u nogi należy skorzystać z konsultacji lekarza, który skieruje pacjenta na odpowiednie badania obrazowe (np. RTG palca) i zastosuje odpowiednie leczenie.

Objawy złamania palca u nogi

Do złamania palca u nogi może dojść podczas zwykłej aktywności fizycznej w domu, na spacerze, podczas uprawiania sportu itp. Palce stóp, szczególnie nie osłonięte, ze względu na umiejscowienie i ruchy nóg związane z przemieszczaniem się są szczególnie narażone na urazy. Zadziałanie siły skutkującej złamaniem palca wiąże się z charakterystycznymi objawami. Pojawia się silny ból, obrzęk tkanek, zaczerwienienie, zsinienie. Może powstać krwiak oraz widoczna zmiana kształtu palca w miejscu kontuzji. Zdarza się też, że kości przemieszczają się względem siebie. Nienaturalne podgięcie palca w górę lub w bok jest sygnałem, że złamanie jest skomplikowane. Jeśli w trakcie próby poruszenia palcem słyszalny jest delikatny chrobot, to doszło do oderwania fragmentów kości i tarcia między nimi.

Stopy są silnie unerwione, dlatego czasem trudno ocenić, czy doszło do stłuczenia, czy złamania i konieczna jest diagnostyka obrazowa, zwłaszcza RTG. W bardziej skomplikowanych przypadkach urazów w obrębie stopy konieczne jest badanie TK (tomografia komputerowa) pozwalające ustalić stopień przemieszczenia złamania.

Metody leczenia złamań palców u nogi

Metodę leczenia ustala ortopeda na podstawie wywiadu medycznego, badania klinicznego i wyników badań obrazowych. Rodzaj leczenia zależy od rodzaju urazu. W większości złamań palców u stóp przemieszczenie nie występuje lub jest nieznaczne. Wystarcza przyklejenie plastrem palca do sąsiedniego palca zdrowego (splastrowanie), odciążenie przodostopia, chodzenie w obuwiu z twardą podeszwą lub w tzw. bucie haluksowym.

W przypadkach złamań z istotnym przemieszczeniem konieczne jest nastawienie złamania. Repozycja, wykonywana w znieczuleniu miejscowym, umożliwia uzyskanie prawidłowego kształtu palca. Dalsze postepowanie polega na splastrowaniu i noszeniu odpowiedniego obuwia. W przypadkach skomplikowanych złamań z przemieszczeniem, gdy palca nie udaje się nastawić, konieczne jest leczenie operacyjne. Najczęściej dotyczy palucha (największy palec stopy).

W klinice Carolina Medical Center wykonywana jest repozycja i stabilizacja złamania palca stopy drutem "K". Jest to metoda stabilizacji polegająca na przezskórnym wprowadzeniu drutu Kirschnera. Zakończenie drutu pozostawione nad skórą usuwa się po wygojeniu złamania. Rokowania są dobre, gojenie przebiega właściwie i nie pozostawia niekorzystnych następstw.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania