Rehabilitacja po endoprotezie kolana

Rehabilitacja - zdjęcie partnera

Pacjenci cierpiący przez wiele lat z powodu dolegliwości bólowych kolan, często decydują się na wykonanie zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Dzięki temu zabiegowi osoby starsze, których ból wynikał z postępującej choroby zwyrodnieniowej, która powodowała coraz większe uszkodzenia powierzchni stawowych ich wymiana stanowi jedyne rozwiązanie. Rehabilitacja domowa stanowi część kompleksowej terapii po takim zabiegu.

Ile trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana?

Czas trwania okresu rekonwalescencji po endoprotezie kolana uzależniony jest od stanu pacjenta po i przed operacją. Im krótszy jest czas od wystąpienia dużych ograniczeń ruchomości w stawie oraz bólu, który powodował zaburzenia wzorca chodu, tym szybciej i łatwiej będzie osiągnąć zamierzone przez pacjenta cele. Rehabilitacja po endoprotezie kolana pomaga jak najszybciej stanąć na nogi.

Kluczowy jest również przebieg operacji i dobór rodzaju endoprotezy kolana, wszelkie powikłania jak zakażenie rany pooperacyjnej, infekcja ogólna, czy krwawienie w trakcie i po operacji będą wydłużać proces rehabilitacji. Dobór zbyt małej lub za dużej endoprotezy będzie wpływać na zaburzenie mechaniki pracy całej kończyny i również wydłuży czas terapii.

Niezwykle istotny jest również czas, kiedy pacjent rozpoczyna proces rehabilitacji domowej powinien się on rozpocząć zaraz po opuszczeniu szpitala. Nie czekamy do zdjęcia szwów, bo nie stanowią one żadnej przeszkody w prowadzeniu rehabilitacji. Opóźnienie rehabilitacji o 2-3 tygodnie może oznaczać trudności w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów i sprawności pacjenta.

Jak wygląda rehabilitacja domowa po endoprotezie kolana?

Rehabilitacja domowa rozpoczyna zaraz po powrocie ze szpitala, na początku kolano jest bólowe, obrzęknięte a jego ruchomość znacząco ograniczona. We wczesnym etapie po operacji działania fizjoterapeuty nacelowane są na redukcję obrzęku kolana, regularne chłodzenie, drenaż limfatyczny, pracę z blizną oraz poprawę zakresu ruchomości kolana.

Kiedy osiągnięty zostanie maksymalny zakres ruchomości, kolano odzyskało prawidłowy przepływ limfatyczny, praca fizjoterapeuta skupia się na wzmocnieniu siły mięśni stabilizujących staw kolanowy oraz całej kończyny, przywracając naturalny wzorzec chodu. Niezwykle istotna jest również praca na niestabilnym podłożu, aby przywrócić prawidłowa priopriocepcję i zminimalizować ryzyko upadku.

Jak załatwić rehabilitację po endoprotezie kolana?

Pacjenci mogą skorzystać zarówno z rehabilitacji na NFZ jak i usług firm świadczących usługi rehabilitacji domowej prywatnie. Terminy rehabilitacji NFZ bywają jednak długie a pacjenci, którzy oczekują w kolejce nawet od 3 do 6 miesięcy, wcześniej decydują się na usługi prywatne. Dostępność bezpłatnej rehabilitacji domowej uzależniona jest od ilości placówek w okolicy, które mają podpisany kontrakt na rehabilitację NFZ. W przypadku firm prywatnych gwarantują nie tylko szybie terminy rozpoczęcia rehabilitacji domowej w przeciągu 1-2 dni, ale również gwarantują doświadczonych fizjoterapeutów, oraz fakt, że jeden fizjoterapeuta prowadzi pacjenta przez cały czas terapii.

Czy trzeba mieć skierowanie na rehabilitacje domową po operacji?

Jeśli pacjent chciałby skorzystać z rehabilitacji na NFZ po endoprotezie kolana wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza specjalistę, natomiast w przypadku firm prywatnych nie wymagają one skierowania, ponieważ fizjoterapeuci świadczący usługą mają uprawnienia do pełnej diagnozy fizjoterapeutycznej, badania i prowadzenia kompleksowej terapii, czego nie musza rozliczać z NFZ.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania