Rola probiotyków w leczeniu IBS

Brzuch - zdjęcie partnera

Przez zespół jelita drażliwego (IBS, irritable bowel syndrome z angielskiego) rozumie się schorzenie, którego najczęstszymi objawami są biegunki oraz zaparcia. W kontekście tych nieprzyjemnych dolegliwości możemy stosować probiotyki - jaka jest jednak ich rola?

Czym jest IBS?

Zespół jelita drażliwego może dotyczyć nawet do 20% dorosłej populacji w krajach rozwiniętych. Towarzyszą mu przede wszystkim nawracające bóle brzucha, a także zmiana rytmu wypróżnień i konsystencji stolca. Wyróżniamy cztery główne odmiany zespołu jelita drażliwego:

  • D-IBS - stwierdza się przewagę biegunek,
  • C-IBS - stwierdza się przewagę zaparć,
  • postać mieszana (M-IBS), gdy biegunki i zaparcia pojawiają się w tym samym stopniu,
  • postać niezdefiniowana (U-IBS), którą stwierdza się, gdy występują trudności diagnostyczne.

Trudności w leczeniu IBS są spowodowane przede wszystkim tym, iż zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości nie jest już takie oczywiste. Najczęściej mówi się różnorodnych czynnikach psychoemocjonalnych, ale także środowiskowych czy genetycznych. IBS jest także skutkiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych czy przebytej infekcji wirusowej.

Jak IBS wpływa na mikroflorę jelitową?

W badaniach nad zespołem jelita drażliwego stwierdzono obniżenie ilości bakterii z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Mikroorganizmy tego rodzaju nazywamy bakteriami probiotycznymi, czyli takimi, które mają zdolność przetrwania w jelicie i jednocześnie wykazują pozytywny wpływ na ludzki organizm. Wspomniane badania wykazały również, iż w podczas IBS w jelitach występują zwiększone ilości bakterii Escherichia coli, Streptoccocus czy Clostridium spp. Efektem obecności tych drobnoustrojów są wspomniane biegunki i zaparcia. Oznacza to, że poza leczeniem przyczyn IBS możemy także walczyć z obecnymi w jelitach drobnoustrojami poprzez zażywanie probiotyków.

Zespół jelita drażliwego a probiotyk trilac® IBS

Choć możemy w trakcie IBS sięgać po probiotyki naturalne (np. produkty fermentacji mleka), to skuteczniejszym rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniego preparatu probiotycznego. W przypadku suplementu diety trilac® IBS, który znajduje zastosowanie w stanie dysbiozy jelitowej, mówimy też o preparacie, który zapewnia wsparcie w przebiegu IBS.

Jedna kapsułka preparatu zawiera 10 mld bakterii probiotycznych, które pochodzą ze szczepów: Bifidobacterium breve BRO3 (DSM16640), Lacticaseibacillus rhamnosus GG ATCC 53103 i Lactiplantibacillus plantarum LP01 (LMG P21021). Bakterie te zamknięte są w kapsułce z technologią opóźnionego uwalniania - DRcaps®. Dzięki temu bakterie probiotyczne mogą bezpiecznie (nie ma zagrożenia ze strony soku żołądkowego) dotrzeć do jelit i je skolonizować. Wybrane bakterie kwasu mlekowego mają zdolność adhezji, czyli przylegania do komórek nabłonka układu pokarmowego. Ponadto wykazują konkurencyjność względem drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym również wymienionych wyżej (Escherichia coli, Streptoccocus, Clostridium spp). Pozwala to przywrócić równowagę mikrobiologiczną w jelitach, co może wpłynąć na łagodzenie dolegliwości związanych z IBS.

 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania