RTG kręgosłupa – jak wygląda badanie i czy trzeba się do niego przygotowywać?

Kręgosłup - zdjęcie partnera

Zastanawiasz się, jak przebiega prześwietlenie kręgosłupa? RTG to popularne badanie pozwalające diagnozować schorzenia, urazy czy zmiany zwyrodnieniowe poszczególnych odcinków kręgosłupa. Sprawdź, jak należy przygotować się do RTG.
Jak wygląda RTG kręgosłupa?

RTG to obrazowe, nieinwazyjne badanie, które dzięki promieniom Roentgena pozwala ocenić stan układu kostnego. Obraz uzyskany w postaci zdjęcia rentgenowskiego, które pacjent otrzymuje na płycie CD lub kliszy, umożliwia zweryfikowanie ewentualnych zniekształceń kręgów. Prześwietlenie może dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego czy krzyżowego.

RTG kręgosłupa szyjnego

Wykonuje się w przypadku nawracających bólów głowy, szyi czy barków. RTG odcinka szyjnego realizowane jest także w przypadku urazów, wad rozwojowych, zmian zwyrodnieniowych czy podejrzenia dyskopatii.

RTG kręgosłupa piersiowego

Jeśli doskwierają Ci zmiany zapalne, takie jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy choroba Scheuermanna (tzw. okrągłe plecy), powinieneś wykonać to badanie. RTG odcinka piersiowego wykonuje się również w celu oceny wad postawy – pozwala zweryfikować, czy pacjent posiada skoliozę lub nadmierną kifozę.

RTG kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego

Wykonywane także w postaci RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego służy do oceny zmian zwyrodnieniowych i schorzeń takich jak wady postawy czy osteoporoza. Umożliwia również wykrycie niektórych nowotworów przerzutowych i pierwotnych, które zlokalizowane są w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, poszczególnych spondyloartropatii, kręgozmyku i ZZSK. To prześwietlenie pozwala także rozpoznać nieprawidłowości w budowie i ilości kręgów. Jego głównym zadaniem jest jednak rozpoznanie przyczyn dolegliwości bólowych.

Badanie większości z odcinków nie wymaga większego przygotowania czy diety pacjenta. Inaczej jest w przypadku prześwietlenia odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

RTG - jak się przygotować?

Prześwietlenie kręgosłupa w odcinku szyjnym czy piersiowym nie wymaga dodatkowych aktywności ze strony pacjenta – nie ma on nawet obowiązku bycia na czczo. Procedury związane z przygotowaniem do prześwietlenia odcinka lędźwiowo-krzyżowego należy jednak wdrożyć już 3 dni przed badaniem. Jak się przygotować do RTG kręgosłupa?
- Trzy dni przed badaniem pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu – powinieneś spożywać około 3 litrów wody dziennie.
- Dwa dni przed badaniem wprowadź lekkostrawną dietę – unikaj dań tłustych, napojów gazowanych czy produktów, które powodują wzdęcia. Przez te dni lepiej spożywać białe pieczywo, makaron czy ryż. Produkty pełnoziarniste posiadają bowiem więcej błonnika, którego obecność jest niekorzystna podczas badania. Do diety przed prześwietleniem wpleć zupy czy chude mięso. Pamiętaj także o porze spożywanych posiłków – postaraj się zjadać ostatni około godziny 19:00.
- Dzień przed RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wprowadź dietę płynną, składającą się z niegazowanej wody, słabej herbaty, lekkiego bulionu, kisielu, budyniu czy galaretek.
- W dniu badania pozostań na czczo, a jeśli odbywa się ono po południu, pamiętaj, aby nie jeść 5 godzin przed prześwietleniem. Tego dnia nie pal papierosów, nie żuj także gumy. Istotne jest również wypróżnienie.

Odpowiednie przygotowanie do badania jest kluczowe, aby oczyścić jelita z gazów i mas kałowych. Pozwoli to otrzymać rzetelne informacje, ponieważ obraz okolic jamy brzusznej i odcinka lędźwiowo-krzyżowego będzie czytelny, umożliwiając prawidłową diagnostykę. Przeczytaj więcej o tym, jakie badania można wykonać w pracowni radiologicznej – https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/praco....

Rentgen kręgosłupa Łódź

Badanie RTG kręgosłupa może być wykonywane w kilku wariantach – w projekcji przednio-tylnej (AP), która należy do najpopularniejszych, w projekcji bocznej spoczynkowej, w wariancie skośnym czy czynnościowym, który polega na uchwyceniu maksymalnego zgięcia i wyprostu kręgosłupa. Należy odsłonić dany odcinek kręgosłupa, w zależności od projekcji zaleconej przez radiologa. Badanie wykonywane jest w pozycji siedzącej, leżącej lub stojącej. Jeśli chcesz wykonać prześwietlenie kręgosłupa w Łodzi, udaj się do Przychodni Salve, która jest niekwestionowanym liderem w obszarze badań diagnostycznych. Sprawdź informacje dotyczące RTG kręgosłupa i umów się na wizytę – https://salve.pl/przychodnie/oferta/badania-diagnostyczne/rtg-kregoslupa....

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania