Sferyczne, toryczne, fakijne - krótki poradnik dla chcących nosić soczewki

Soczewki - zdjęcie partnera

Nosisz okulary, ale nie czujesz się z nich zbyt dobrze? Twoja wada wzroku wymaga korekcji, ale szkła nie są dla Ciebie? Odpowiedzią na te problemy mogą być soczewki kontaktowe, które popularnością nie ustępują tradycyjnym okularom. Na rynku znajdziemy jednak wiele rodzajów soczewek i ktoś, kto styka się z nimi pierwszy raz, może się nieco pogubić. Przygotowaliśmy zatem krótki poradnik, który przybliży Ci ten temat i od tej pory będziesz mógł zdecydować, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Budowa soczewek kontaktowych

Na samym początku należy omówić kwestie materiału z jakiego są wykonane są soczewki kontaktowe. Do standardowej korekcji wady wzroku stosujemy zazwyczaj soczewki miękkie, które podzielić można na:

  • Soczewki hydrożelowe,
  • Soczewki silikonowo-hydrożelowe.

Na początku soczewki hydrożelowe wytwarzane były z polimeru HEMA, jednak rozwój technologii dał możliwość wykorzystywania również innych tworzyw. Soczewki te są delikatne i miękkie, a ponad połowę ich składu stanowi woda. Ich wadą może być to, że po jakimś czasie schną i tracą dopływ tlenu, co negatywnie wpływa na komfort ich noszenia. Drugi rodzaj soczewek miękkich jest niejako lepszą wersją tych poprzednich. Ich przewaga rysuje się poprzez przepuszczalność większej ilości tlenu i utrzymanie dobrego poziomu nawilżenia przez dłuższy czas.

Czas noszenia soczewek

Kolejną klasyfikacją soczewek kontaktowych jest ta ze względu na czas ich noszenia.  W tym wypadku wyróżniamy soczewki:

  • jednodniowe,
  • wielokrotnej wymiany (dwutygodniowe lub miesięczne),
  • Noc i dzień.

Pierwsze dwa rodzaje soczewek kontaktowych nie wymagają specjalnego wyjaśnienia jednak ten trzeci może budzić pewne wątpliwości. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Otóż większość soczewek kontaktowych zakładamy jedynie w trakcie dnia, a na noc wkładamy je do specjalnego opakowania wypełnionego przeznaczonym do tego płynem. Soczewki day&night, czyli tzw. ciągłe nosimy także w nocy. Wymaga to jednak od nas regularnych kontroli u specjalisty, gdyż są one zdecydowanie najbardziej inwazyjne.

Zastosowanie soczewek

Teraz skupimy się tylko na korekcji wady wzroku. W tym przypadku do wyboru mamy trzy rodzaje soczewek kontaktowych. Są to:

  • Soczewki sferyczne - najbardziej popularne, służące do korygowania krótkowzroczności oraz nadwzroczności.
  • Soczewki toryczne – te również korygują krótkowzroczność oraz nadwzroczność, jednak dodatkowo są w stanie radzić sobie z takimi problemami, jak astygmatyzm.
  • Soczewki progresywne (multifokalne) - zapewniają korekcję widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Stosują je głównie osoby cierpiące na presbiopię, czyli starczowzroczność.

W tym podziale nie możemy pominąć także soczewek kosmetycznych, których głównym celem jest zmiana koloru tęczówek lub nawet kształtu naszych źrenic. W tym wypadku możemy zastosować tzw. „zerówki” i ograniczyć się jedynie do efektów wizualnych. Warto jednak przed ich zastosowaniem skonsultować to z lekarzem. Wszelkie wątpliwości w tym temacie na pewno rozwieje klinika okulistyczna w Twojej okolicy.

Soczewki fakijne

Soczewki fakijne to już zdecydowanie bardziej skomplikowana sprawa. Są to wysoce zaawansowane technologicznie soczewki wewnątrzgałkowe, wszczepiane pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę oka. Korygują wadę wzroku i pozostają w oku na stałe. Są dobierane przez specjalistę precyzyjnie do indywidualnych potrzeb pacjenta, dostosowane do jego anatomii oka i wady wzroku. Po wszczepieniu soczewek fakijnych nie musimy już używać okularów czy standardowych szkieł kontaktowych.

Jak widać istnieje bardzo dużo rodzajów soczewek kontaktowych, ale mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci się z nimi zapoznać. Pamiętaj jednak, że wybór rodzaju soczewek to nie wszystko. Najważniejsza jest ich moc. Zatem, nie kupuj ich samodzielnie, a najpierw skonsultuj się z lekarzem okulistą lub profesjonalnym salonem optycznym.

 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania