Skutki odstawienia alkoholu – tego musisz być świadom!

Kajdanki - ręce kobiety - zdjęcie partnera

Czy wiesz, że alkohol jest jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych, utonięć, groźnych upadków oraz samobójstw? Jest też powodem wielu rodzinnych dramatów i często dotyka osoby, które żyją w otoczeniu alkoholika. Dzieje się tak, ponieważ człowiek uzależniony traci zdolność do sprawowania nad sobą kontroli. Mimo że alkohol sam w sobie nie wywołuje agresji, niszczy wszelkie granice i sprawia, że osoba w stanie upojenia jest zdolna do wszystkiego. Dlatego to bardzo ważne, żeby wiedzieć, czym charakteryzuje się ta choroba i w jaki sposób można z nią walczyć.

Czym jest alkoholizm?

To mit, że alkoholik jest zazwyczaj człowiekiem niezbyt dobrze wykształconym i bezrobotnym, który nie jest w stanie poprawnie funkcjonować w ciągle rozwijającym się społeczeństwie. Wbrew pozorom ten problem często dotyczy także ludzi posiadających wysoki status społeczny, którzy z różnych, bardzo indywidualnych przyczyn zbyt często sięgają po napoje wysokoprocentowe. W rezultacie dochodzi u nich do stopniowego tracenia kontroli i spożywania coraz większych ilości alkoholu. Powolny rozwój choroby sprawia, że osobie uzależnionej ciężko jest ją w porę zauważyć i powstrzymać, tym bardziej że wraz z upływem czasu znacznie pogarsza się jej zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Zaburzone zostają także relacje społeczne, co potęguje poczucie osamotnienia i pozostania w sytuacji bez wyjścia.

Najpoważniejsze objawy alkoholizmu

W początkowym etapie uzależnienie od alkoholu może być trudne do wykrycia. Osoba chora często traktuje napoje wysokoprocentowe jako ucieczkę od problemów i przykrych emocji. Stara się ukryć własne słabości, dlatego zazwyczaj spożywa alkohol, kiedy jest sama. I choć początkowo zdaje jej się, że sama decyduje o tym, kiedy oraz ile wypije, wraz z upływem czasu potrzebuje coraz większych ilości tego samego trunku, by osiągnąć pożądany efekt. Następnie zaczynają się pojawiać luki w pamięci, a jedna butelka alkoholu przed snem zmienia się w kilka dni nieprzerwanego ciągu, nad którym nikt nie ma kontroli.

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób stworzyła specjalne kryteria pomagające ustalić, czy dana osoba jest uzależniona od alkoholu. Warto poznać niektóre z tych objawów, żeby wiedzieć, kiedy z drugim człowiekiem dzieje się coś naprawdę złego:

  • silna potrzeba wypicia alkoholu,
  • poświęcanie większości czasu na próbę zdobycia alkoholu oraz jego spożycie,
  • rezygnacja z własnych zainteresowań oraz pasji,
  • brak kontroli nad ilością wypitego trunku,
  • ignorowanie szkodliwych skutków działania alkoholu,
  • brak kontroli nad własnym zachowaniem po spożyciu.

Dlaczego tak trudno odstawić alkohol?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że alkohol uzależnia nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Oznacza to, że oprócz wewnętrznego przymusu picia napojów wysokoprocentowych, nagła abstynencja wywołuje przykre skutki odstawienia alkoholu, które niekiedy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Podejmowanie krótkich prób przerwania picia objawia się między innymi wymiotami, nadciśnieniem, drgawkami, poczuciem niepokoju, bezsennością czy majaczeniem. Ponadto osoby uzależnione często zmagają się z ogromnym poczuciem winy i czują się wykluczone ze społeczeństwa. Z tego powodu leczenie alkoholizmu jest długotrwałym oraz trudnym procesem, który składa się z kilku etapów. Mimo to warto próbować przejść przez nie wszystkie i zawalczyć o lepsze życie nie tylko dla siebie, ale też dla najbliższych.

Co sprawia, że alkoholizm jest niebezpieczny?

Rozwój alkoholizmu stopniowo wyniszcza osobę uzależnioną i w niektórych przypadkach prowadzi nawet do jej śmierci. Według badań większość prób samobójczych ma miejsce w stanie nietrzeźwości. Osoby pod wpływem alkoholu najczęściej powodują śmiertelne wypadki na drogach, w których giną inni ludzie. Bardzo groźne są także różne upadki – alkohol sprawia, że zanika zdolność koordynacji ruchowej oraz rozrzedza krew, co niekiedy prowadzi do krwotoków, których nie da się zatamować.

Choroba alkoholowa ma także tragiczne skutki społeczne. Życie osób, dla których alkoholik jest kimś bliskim, zaczyna kręcić się wokół jego uzależnienia. Picie często prowadzi do stosowania w rodzinie przemocy, pojawiają się również liczne zaniedbania w stosunku do dzieci, które nie mają warunków pozwalających na prawidłowy rozwój. Dlatego trudno jest wymienić wszystkie skutki alkoholizmu. Bardzo duża część z nich dotyka osoby postronne i dostarcza im mnóstwo cierpienia, o którym ciężko zapomnieć.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania