Słuchanie ulubionej muzyki pomaga twojemu sercu

heart attack,  watcharakun / www.freedigitalphotos.net

Serbscy badacze na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Amsterdamie poinformowali, że słuchanie ulubionej muzyki poprawia stan tętnic wieńcowych i zwiększa tolerancję wysiłku fizycznego osób z chorobą serca.

Prof. Marina Deljanin z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Miasta Nisz w Niskiej Banji w Serbii, główna autorka badania uważa, że nie ma choroby wieńcowej serca bez zaburzeń funkcji śródbłonka. Rozwój choroby od tego się zaczyna. Badaczka twierdzi, że poprawa czynności wyściółki naczyń jest ważnym celem leczenia pacjentów z tym schorzeniem oraz, że sprzyjające efekty przynosi tu robienie ćwiczeń fizycznych w ramach rehabilitacji kardiologicznej.

W badaniu uczestniczyło 74 pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową serca, których podzielono na 3 grupy.
• Grupa 33 osobowa uczestnicząca przez okres 3 tygodni w zajęciach z aerobiku
• Grupa 31 osobowa uczestnicząca przez okres 3 tygodni w zajęciach z aerobiku i dodatkowo słuchająca codziennie przez pół godziny ulubionej muzyki
• Grupa słuchająca muzykę

Zarówno na początku, jak i na końcu badania, u wszystkich pacjentów sprawdzano tolerancję wysiłku fizycznego oraz zmierzono im we krwi poziom kilku związków określających czynność śródbłonka naczyń.

Po zakończeniu badania okazało się, że najlepsze zmiany zaszły u osób z grupy drugiej, które ćwiczyły i dodatkowo słuchały codziennie swojej ulubionej muzyki. Badanie pokazało również, że samo słuchanie muzyki również poprawiało wyniki, chociaż w mniejszym stopniu niż sam trening fizyczny.

Najciekawszym spostrzeżeniem było to, że tolerancja wysiłku fizycznego najbardziej wzrosła w grupie ćwiczącej i słuchającej codziennie muzyki (39%), natomiast w grupie pierwszej o 29%, a w ostatniej o 19%.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania