Niscy ludzie są bardziej narażeni na chorobę wieńcową serca

Wzrost, mierzenie- Doctor Measuring Patients Height, by Ambro/www.freedigitalphotos.net

Im niższy jesteś, tym posiadasz większe ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Taka jest myśl przewodnia nowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Leicester w Wielkiej Brytanii, które zostało opublikowane na łamach czasopisma New England Journal of Medicine.

Choroba niedokrwienna serca ma miejsce wtedy, gdy tętnice dostarczające krew do serca stają się węższe ze względu na nawarstwianie się blaszki miażdżycowej. Komórki mięśnia sercowego są niedostatecznie zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze. Jeśli powstaje zakrzep krwi to tętnica może zostać całkowicie zablokowana lub gdy skrzep formuje się w pobliżu blaszki, to powoduje znacznie podniesione ryzyko wystąpienia zawału serca.

Choroba wieńcowa serca jest najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie.
"Od ponad 60 lat wiadomo, że istnieje odwrotna zależność pomiędzy wzrostem i ryzykiem choroby wieńcowej" wyjaśnia prof Nilesh Samani z Uniwersytetu w Leicester.

Jednak nie było wiadome, czy związek pomiędzy wzrostem i ryzykiem choroby wieńcowej serca wynika z czynników zakłócających wzrost w dzieciństwie, czy związek jest bardziej bezpośredni.

Przykładem potencjalnych czynników zakłócających jest np. środowisko społeczno-gospodarcze i przyzwyczajenia żywieniowe, dieta.

W nowym badaniu, prof Samani wraz ze współpracownikami przedstawili dowody wskazujące, że istnienie związku pomiędzy mniejszą wysokością (niższym wzrostem) i wyższym ryzykiem choroby wieńcowej jest podstawową zależnością, która nie wynika z istnienia czynników zakłócających.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania