Światło słoneczne zmniejsza ryzyko raka przełyku

Flying Lovers, Exsodus / www.freedigitalphotos.net

Wystawianie się na działanie promieni słonecznych i UV jest powszechnie uważane za czynnik ryzyka dla wielu form nowotworów, zwłaszcza raka skóry. Jednak nowe badanie prowadzone przez australijskich naukowców pokazuje, że to ogólne założenie w rzeczywistości jest nieuzasadnione.

Skuteczne wyleczenie i leczenie raka przełyku, zależy od kilku czynników, które obejmują m.in. rodzaj nowotworu, stopień rozwoju, wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta. Rak przełyku jest często wykrywany w późnym stadium zaawansowania, po rozprzestrzenieniu się na węzły chłonne lub zaatakowaniu innych organów. Gdy osiągnie stan zaawansowany, szanse pacjenta na wyleczenie są zaledwie 20%, a średnia długość życia wynosi średnio 5 lat.

Naukowcy z Queensland Institute of Medical Research (Brisbane, Australia), kierowani przez dr Bich Tran, spostrzegli, że dotychczas wykonano bardzo mało badań analizujących związek między rakiem przełyku a promieniami UV w świetle słonecznym.

Naukowcy zbadali związek między znamionami, piegami i środowiskowym narażaniem się na działanie promieni słonecznych i UV podczas całego życia a ryzykiem zachorowania na raka przełyku.

Badania pokazują, że zła reputacja światła UV- dotycząca zarówno naturalnego światła słonecznego jak i solarium- jest często nieuzasadniona.

Ad Brand z Sunlight Research Forum (SRF) wyjaśnił:
"Promieniowanie UV pochodzące z światła słonecznego i solarium ma wiele pozytywnych skutków dla zdrowia ludzkiego. Zalecamy umiarkowane wystawianie się na jego działanie, jak to jest udowodnione, aby zwiększyć poziom witaminy D"

Sunlight Research Forum (SRF) jest organizacją z siedzibą w Holandii. Jej celem jest, aby ostatnie medyczne i naukowe dowody dotyczące skutków umiarkowanej ekspozycji na promieniowanie UV były dostępne dla ogółu społeczeństwa.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania