Korzyści ekspozycji na słońce mogą przeważać zagrożenia.

Heart - Karen Pagayon - freerangestock.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii sugerują, że korzyści dla zdrowia serca wynikające z wystawienia na promienie słoneczne mogą przeważać ryzyko zachorowania na raka skóry.

W przełomowym badaniu naukowcy odkryli, że gdy słońce ‘dotyka’ naszej skóry, związek o nazwie tlenek azotu, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi uwalnia się do naszych naczyń krwionośnych.

Richard Weller wraz z kolegami twierdzą, że efekt ogólny jest taki, że słońce może poprawić nasze zdrowie, a nawet przedłużyć życie, ponieważ korzyści płynące z redukcji ciśnienia krwi, przeciwdziałanie atakom serca i udarom mózgu, znacznie przewyższają ryzyko zachorowania na raka skóry.

Naukowcy zwrócili uwagę, że wskaźniki wysokiego ciśnienia krwi i choroby sercowo-naczyniowej wzrastają w okresie zimy i są związane z szerokością geograficzną (np. są one wyższe w Europie Północnej w porównaniu do Europy Południowej). Ponadto z obliczeń wynika, że w Europie Północnej, na każdą śmierć spowodowaną rakiem skóry, na około 60 osób przypada 100 ludzi, którzy umierają z powodu udaru lub choroby serca związanych z wysokim ciśnieniem krwi.

Nowe badanie jest ważne, ponieważ do tej pory uważano, że światło słoneczne jest korzystne dla zdrowia człowieka tylko z powodu produkcji witaminy D, która wrasta po ekspozycji na słońce.

Weller i jego koledzy odkryli, że produkcja tlenku azotu w organizmie jest oddzielona od produkcji witaminy D.

Naukowcy do swojego badania zaprosili 24 ochotników, których zadanie polegało na siedzeniu pod lampami opalającymi, podczas dwóch 20 minutowych sesji. W trakcie kontrolowano ich ciśnienie krwi. W jednej sesji, ochotnicy zostali narażeni zarówno na ultrafiolet (UV), jak i ciepło lamp. W drugiej sesji, zostali jedynie narażeni na działanie ciepła lamp i zablokowano promienie UV.

Wyniki wykazały, że ciśnienie krwi ochotników spadło, a ich częstość akcji serca wzrosła w sesji, gdzie zostali wystawieni na działanie obu promieni UV i ciepła, ale nie wtedy, gdy były one narażone tylko na ciepło. Obniżenie ciśnienia krwi trwało około 50 minut. Dla witaminy D rodzaj sesji nie miał znaczenia.

Ludzka skóra zawiera duże zapasy azotynów (NO2) i azotanów (NO3). Naukowcy zwracają uwagę, że, podczas gdy azotany są "biologicznie obojętne", działanie promieni słonecznych może zredukować je do aktywnych azotynów i tlenku azotu (NO).

Weller powiedział w oświadczeniu:
"Podejrzewamy, że korzyści płynące ze światła słonecznego dla zdrowia serca będą większe niż ryzyko zachorowania na raka skóry. Praca, którą wykonaliśmy doprowadziła do mechanizmu, który może to uwzględniać, a także wyjaśnia, dlaczego suplementy witaminy D nie są w stanie same zrekompensować braku światła słonecznego. "

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania