Test na wykrywanie przedwczesnego porodu.

ciaza6.jpg

Jak dowodzą badania rodem z USA, ponad 80% przypadków przedterminowych porodów jest możliwe do przewidzenia przy pomocy prostego badania krwi które jest wykonywane w 3 trymestrze ciąży.

Wyniki nowych badań na ten temat zostaną opublikowane w majowym piśmie „American Journal of Obstetrics & Gynecology”. Wcześniakiem jest nazywany noworodek urodzony przed 37 tygodniem ciąży który wazy od 0,5 do 2,5 kg. Według WO każdego roku przedwcześnie jest rodzonych około 10% dzieci. Ze względu na to iż wiele narządów zwłaszcza płuca nie są jeszcze przed 37 tygodniem w pełni dojrzałe noworodek nie jest przygotowany w pełni do całkowitego życia poza łonem matki, co w znacznym stopni naraża je na pojawienie się wielu niebezpiecznych nawet dla życia powikłań. Wcześniactwo jest dodatkowo uważane za wiodąca przyczynę zgonów wśród noworodków na całym świecie. Do tej pory nie istniał żaden test który pozwoliłby na przewidzenie jeszcze w trakcie trwania ciąży ryzyko wystąpienie wcześniejszego rozwiązania ciąży. Naukowcy z Brigham Young University i University of Utah od 2002 roku poszukiwali molekularnych wskaźników które by umożliwiły przeprowadzenie takiego badania na wykrycie wcześniejszego zakończenia ciąży. Naukowcy zdołali wytypować 3 peptydy których obecność razem z kilkoma innymi białkami może być znakiem świadczącym o wysokim ryzyku urodzenia przed terminem. Dla ocenienia tego ryzyka wystarczy analizy kropli krwi kobiety ciężarnej która zostanie obrana od niej w 24 tygodniu ciąży. Wiedza na temat ryzyka przedwczesnego porodu jest bardzo ważna i cenna dla ciężarnej która może w odpowiedni sposób zaplanować sobie życie właśnie dostosowują to pod przedterminowe rozwiązanie ciąży. Test pozwala na przygotowanie odpowiedniej strategii przyszłych rodziców w razie porodu i zaplanowania odpowiedniego postępowania. Jeżeli zajdzie potrzeba poród wtedy można w hormonalny sposób wstrzymać.

W przypadku wcześniaków opóźnienie terminu porodu o 1 lub 2 tygodnie może mieć ogromny wpływ na ich przeżycie i zdrowie. Takie postępowanie może przynieść realne korzyści. Test do oceny ryzyka przedterminowego porodu został opatentowany przez autorów pracy. Prawdopodobnie na rynku pojawi się w przyszłym roku.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Testy na wczesny poród już

Testy na wczesny poród już są dostępne w Polsce. Nazywają się actim PARTUS, lecz niestety są to testy tylko dla lekarzy. Więcej można poczytać tutaj: http://www.screenmed.pl/pl/produkty/actim-partus.html

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania