W Chinach wyhodowano komórki wątroby z komórek skóry!

Blood pads - freerangestock.com

W Chinach udało się wyhodować w pełni funkcjonalne hepatocyty – komórki budujące wątrobę – z fibroblastów pobranych od myszy – donoszą naukowcy z Chin na stronach „Nature”. Możliwość produkowania komórek wątroby jest bardzo ważna ze względy na ich niezwykłą role w procesie regeneracji wątroby.

Naukowcy z Shanghai Intsitute for Biological Sciences odkryli czynniki transkrypcyjne które są kluczowe i niezbędne do przekształcenia komórek tkanki łącznej właśnie w hepatocyty. Dzięki temu w bezpośredni sposób udało się przekształcić mysie fibroblasty w pełni normalnie funkcjonujące komórki wątroby. W ten sposób uzyskane indukowane komórki wykazały cechy które są charakterystyczne dla dojrzałych hepatocytów a po przeszczepieniu tych nowych komórek zwierzętom które miały uszkodzoną wątrobę, zostały one normalnie wbudowane do narządu i uzupełniły populacje hepatocytów normalnie konturując funkcje spełniane przez wątrobę. W październiku roku 2009 medyczne portale donosiły iż naukowcy z Medical College of Wisconsin już wtedy zdołali wyhodować komórki wątroby komórek skóry pobranych od pacjentów. Naukowcy z USA sięgnęli wtedy po najnowsze techniki produkcji macierzystych komórek. Zdołali oni w ten sposób przeprogramować komórki skóry pacjentów – uzyskali tzw. indukowanie pluripotentne komórki macierzyste, które SA możliwe do uzyskania u dorosłego człowieka. Z kolei metoda produkowania tego typu komórek, już pomijając kontrowersje etyczne wokół eksperymentów z używaniem ludzkich zarodków zastałą opracowana przez Japończyka Shinya Yakanaka z Uniwersytetu Kioto. Praktyczni w jednakowym czasie to samo dało się właśnie Amerykanom.

Amerykanie najpierw dokonali cofnięcia w rozwoju dojrzałej komórki skóry do fazy macierzystej a następnie została ona nakłoniona do pomocnego rozwoju lecz wtedy już w kierunku hepatocytów. Zdaniem naukowców to właśnie nowo stworzone komórki różnych narządów pochodzenia skórnego mogą spełniać tak samo funkcje narządu jak te pochodzące prosto od docelowego organu.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania