Wysiękowe zapalenie ucha

ucho.jpg

Wysiękowe zapalenie ucha zalicza się do schorzeń wieku dziecięcego, ponieważ stwierdzane jest najpowszechniej u najmłodszych pomiędzy 6 miesiącem a 5 rokiem życia. Stanowi ono odmianę zapalenia ucha środkowego, o przebiegu dość specyficznym. W przebiegu dolegliwości płyn gromadzi się w jamie bębenkowej.

Rodzaje wysiękowego zapalenia ucha
• Ostre wysiękowe zapalnie ucha środkowego,
• Podostre wysiękowe zapalenie ucha środkowego,
• Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego.

Dlaczego dochodzi do pojawienia się wysiękowego zapalenia ucha?

Powodów może być wiele. Wśród podstawowych przyczyn rozwoju tej jednostki chorobowej wymienia się: przebyte ostre zapalenie ucha środkowego, alergia, refluks gardłowo-przełykowy, przerost migdałków podniebiennych, często nawracające infekcje w obrębie górnych dróg oddechowych, przerost migdałka gardłowego, czyli trzeci migdał, rozszczep podniebienia, polipy nosa, wady anatomiczne w budowie twarzoczaszki, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, oraz występowanie schorzeń, które sprawiają, że odnotowuje się nadmierną produkcję śluzu, lub jego odprowadzanie jest upośledzone.

W jaki sposób objawia się wysiękowe zapalenie ucha środkowego?

W postaci ostrej i podostrej pojawiające się objawy cechują się dość znacznym nasileniem. Do częstych symptomów zalicza się silny ból ucha oraz wysoką gorączkę. Niekiedy u młodszych dzieci ciężko jest zauważyć schorzenie. Maluch nie powie nam, że coś boli. Ból ucha można rozpoznać w prosty sposób – niemowlę zaczyna płakać w chwili, gdy podnosi główkę do góry. Nieco starsze dziecko, które dopiero zaczyna mówić, nie potrafi precyzyjnie nazwać, co boli, warto więc żeby pokazało. Starszak może z kolei głośniej niż dotąd słuchać muzyki, czy prosić o powtórzenie tego, co się mówiło – mogą to być objawy rozwijającego się niedosłuchu.

W przewlekłym zapaleniu czasem objawy trudno zaobserwować, gdyż mogą one mieć łagodniejszy charakter. Ból i gorączka najczęściej nie występują. Dziecko ma wrażenie pełności w uszach, mogą pojawiać się szumy uszne czy też ucisk w uszach. Niedosłuch rozwija się tu obustronnie i powoli, przez co jest trudny do zauważania.

Leczenie wysiękowego zapalenia ucha środkowego

Stwierdzenie schorzenia następuje u lekarza specjalisty laryngologa. W większości przypadków stan młodego pacjenta ulega poprawie samoistnie w ciągu około 3 miesięcy. W tym czasie konieczne jest regularne pozostawanie pod opieką lekarza. Jeśli do tego nie dojdzie, zaleca się podawanie leków, które rozrzedzają płyn zalegający wewnątrz ucha.
W leczeniu zastosowanie znajdują również leki o działaniu obkurczającym w formie inhalacji czy też kropli wpuszczanych do nosa. Jeśli ucho boli, niekiedy zalecane są krople do uszu. Wykorzystuje się również leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym takie jak iburofen w dawce odpowiedniej dla wagi dziecka.

W niektórych przypadkach zachodzi konieczność wdrożenia antybiotykoterapii. Wówczas rodzice powinni również pamiętać o podawaniu odpowiedniego probiotyku, dla ochrony jelit dziecka.

Jeśli prowadzone leczenie nie przyniesie zamierzonych rezultatów, rozważaną opcją jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który umożliwi usunięcie zalegającego płynu.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania