Zapaść krążeniowa, czyli zapaść serca - jak ją rozpoznać i jak udzielić pomocy

heart attack,  watcharakun / www.freedigitalphotos.net

Stwarza duże zagrożenia dla zdrowia, a nawet dla życia jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowany. Stan jakim jest zapaść krążeniowa, inaczej zapaść serca to rodzaj niewydolności krążenia, w którym dochodzi do zmniejszenia objętości krwi krążącej w stosunku do pojemności naczyń krwionośnych, gdyż dochodzi do ich znacznego poszerzenia.

W tej jednostce chorobowej mamy do czynienia z ostrą niewydolnością układu krążenia. Jeśli dochodzi do zapaści, to trwa ona najczęściej zaledwie kilka sekund lub minut, jednak zdarzają się również sytuacje, że pochłania znacznie więcej czasu i może być wówczas bardzo niebezpieczna. Istotą tego stanu jest znaczące poszerzenie naczyń krwionośnych przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości krążącej w nich krwi.

Dlaczego dochodzi do zapaści krążeniowej? Jakie są przyczyny takiego stanu?

Jedną z głównych, wskazywanych przez specjalistów przyczyn zapaści krążeniowej jest nadmiernie niskie ciśnienie krwi. Może jednak dojść do niej na skutek zatrucia lub choroby zakaźnej – bywa przykładowo powikłaniem pogrypowym. Oprócz tego na zapaść sercową narażone są osoby chorujące na serce oraz przyjmujące leki, które mają wpływ na ciśnienie krwi. Zanotowano również przypadki, w których bardzo intensywne wymioty oraz biegunki doprowadzały do wystąpienia zapaści krążeniowej.

Pośród pozostałych przyczyn wymienia się, że zapaść serca może pojawić się w konsekwencji urazów oraz krwotoków. Przykładem są tu zabiegi chirurgiczne, w czasie których pacjenci tracą duże ilości krwi. Za bardzo częstą przyczynę zapaści uznaje się zakrzepicę, czyli zakrzepy,do powstania których dochodzi w układzie żył głębokich.

Jak objawia się zapaść serca?

Pierwszymi objawami odczuwanymi przez osobę, u której dochodzi do zapaści serca są zawroty głowy, nudności oraz wymioty. Jednocześnie znacznie bledną powłoki skórne, pojawiają się zimne poty, silne pragnienie oraz osłabienie organizmu. Na początku mamy więc wrażenie jakby czekało nas omdlenie.

Później kolejno pojawiają się coraz bardziej dokuczliwe objawy. W pierwszej kolejności u pacjenta dochodzi do silnego obniżenia się ciśnienia krwi. W konsekwencji zdecydowanie mniej krwi dociera do tkanek oraz narządów, przez co nie otrzymują one niezbędnej ilości tlenu oraz substancji odżywczych. Już po krótkim czasie można mówić o niedotlenieniu kończyn, tkanek oraz narządów, a następnie dochodzi do niedotlenienia mózgu i utraty przytomności.

U niektórych pacjentów zapaść krążeniowa eksponuje się w postaci ostrej niewydolności serca, w wyniku której dochodzi do zatrzymania akcji serca.

Jak udzielić pierwszej pomocy, gdy dochodzi u kogoś do zapaści serca?

Pierwszą osobą, która dostrzeże niepokojące objawy zapaści serca jest sam poszkodowany. Jeśli dostrzegamy u siebie znaczne osłabienie, zawroty głowy, nudności, a do tego pojawiają się wymioty to powinniśmy podjąć działanie i nie bagatelizować sytuacji, gdyż może się ona stać bardzo groźna.

Gdy taka sytuacja się zdarzy należy usiąść i nie pozwolić, aby nasza głowa położyła się na kolanach, dobrym rozwiązaniem będzie również położenie się u uniesienie nóg nieco powyżej głowy, np. na jakiejś poduszce - w ten sposób doprowadzimy do zwiększenia dopływu krwi do mózgu.
W odpowiedniej pozycji bierzemy kilka głębokich wdechów i staramy się dojść do równowagi. Jeśli do kilku minutach nie uda się wrócić do normalnego poziomu ciśnienia i poprawy samopoczucia, najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie pogotowania. Szczególnie jeśli jesteśmy sami w domu, zadbajmy, aby o sytuacji wiedział, ktoś kto ma klucze lub aby drzwi zostały otwarte, co w razie potrzeby ułatwi dostęp ratownikom. Możemy również wziąć dokumenty i pójść do sąsiadki zamykając mieszkanie, wtedy ktoś zadba o nasze bezpieczeństwo w tej trudnej sytuacji.

Warto przez cały czas mieć przy sobie telefon. Ponieważ pojawi się również silne pragnienie, to przydatna może okazać się butelka wody niegazowanej. Jeśli do zapaści dochodzi w pracy, na ulicy lub w innym miejscu publicznym to warto poprosić kogoś o pomoc. Czasem może to być zupełnie przypadkowa osoba, która może poświęcić chwilę żeby wezwać pomoc jeśli nam się nie poprawi.

Leczenie będzie polegało przede wszystkim na wyrównaniu ciśnienia tętniczego krwi i przywróceniu prawidłowego krążenia. Jeśli jednak dochodzi u nas do tego rodzaju epizodów, to nawet jeśli mijają samoistnie bez konieczności wizyty w szpitalu, powinniśmy zgłosić się do naszego lekarza pierwszego kontaktu i przeprowadzić dokładne badania, które pozwolą dobrać leczenie, które pozwoli uniknąć zapaści w przyszłości. To bardzo ważne bo może stanowić ochronę dla naszego życia.

Kto jest narażony na zapaść krążeniową?

Często tego rodzaju stan występuje u osób starszych, oraz u tzw. niskociśnieniowców. Niekiedy wywołuje je nadmierny wysiłek fizyczny i przeciążenie serca, jednak mogą pojawiać się również w czasie dużych upałów. Pamiętajmy więc, aby mierzyć siły na zamiary i wychodząc z domu zawsze mieć przy sobie butelkę wody, co będzie stanowiło bardzo dobry nawyk.

Jednak osoby młode nie są wyłączone z możliwości wystąpienia takiego stanu. Jeśli źle reagujemy na zmiany pogody i ciśnienia otoczenia, to na bieżącą sytuację możemy zareagować również poprzez zapaść serca.

Problemów krążeniowych, w dowolnej postaci nie wolno nigdy lekceważyć, gdyż mogą świadczyć o groźnym schorzeniu lub przynajmniej przewlekły, które wymaga stosowania odpowiedniego leczenia. Zapaści są zagrożeniem dla życia, o czym często zapominamy i gdy złe samopoczucie mija nie odwiedzamy gabinetu lekarskiego.

Świadomość własnego zdrowia i zagrożeń, jakie stale się pojawiają, powinna skłonić nas do badania się i dbania o profilaktykę, szczególnie chorób, które mogą silnie oddziaływać na cały nasz organizm, jak również tych, na które jesteśmy w sposób szczególny narażeni na skutek dziedziczenia po rodzicach i dziadkach.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania