Witaminy dobre dla naszego wzroku

Okulary i marchew - zdjęcie partnera

akie produkty spożywcze zawierają substancje odżywcze korzystne dla naszego wzroku? Wielu decyduje się na zdrową dietę, by schudnąć, tymczasem nasze widzenie powinno być dla nas nie mniej ważne niż utrata zbędnych kilogramów. Jakie witaminy mają korzystny wpływ na zdrowie naszych oczu? Odpowiadamy!

Marchewka poprawia wzrok

Prawdopodobnie nie raz słyszałeś/aś, że jedzenie marchewki pomaga poprawić nasze widzenie. Czy to ma swoje uzasadnienie? Czy rodzice słusznie mówili nam jako dzieciom, by jeść więcej warzyw?

Bez wątpliwości, witamina A i dobry wzrok są naszymi sojusznikami. Marchew zawiera dużo beta-karotenu i witaminy A, które utrzymują nasze oczy w zdrowiu. Pomarańczowe warzywo może zapobiegać zaćmie oraz przyczyniać się do opóźnienia progresji zwyrodnienia plamki żółtej.

Marchewka, oprócz dobrego źródła witaminy A, jest również obfita w rodopsynę - purpurowy pigment, który pomaga widzieć w słabym świetle. Bez wystarczającej ilości rodopsyny nie bylibyśmy w stanie dobrze widzieć w nocy (nawet podczas bezchmurnej nocy z jasnym, świecącym księżycem!).

Nasuwa się więc pytanie: czy jedzenie marchewki na śniadanie, obiad i kolację wyposaży nas w nadzwyczajne moce, które pozwolą nam dostrzegać wszystko, nawet w najczarniejszą noc? Niestety nie - marchew stanowi pakiet pomocny w utrzymaniu naszego wzroku w zdrowiu, jednak nie zmieni nas w superbohaterów.

Mit o marchewce i powiązaniu jej z dobrym zdrowiem wywodzi się z II wojny światowej, kiedy brakowało żywności, ale nigdy nie marchwi. Brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne były zdania, że jedzenie marchwi wiąże się ze zwiększoną zdolnością widzenia wroga w ciemności. Tę plotkę stworzono celowo, by zmotywować ludzi do jedzenia marchwi. Jednak jak wynika z tego artykułu… Coś w tym jest!

Inne ważne witaminy dla wzroku dla dobrego wzroku

Oprócz witaminy A, istnieją inne witaminy, które mogą wspierać wzrok oraz opóźniać rozwój różnych chorób oczu. Jednak żadna z nich nie zapewni nam cudownych rezultatów.

Jeśli zaczynasz gorzej widzieć, koniecznie zapisz się do okulisty. Być może będą Ci potrzebne okulary korekcyjne. Jeśli marzysz o markowych oprawkach, zajrzyj tutaj: https://www.opticdesign.pl/16-okulary-korekcyjne. Bez wątpienia znajdziesz coś dla siebie!

Witamina C

Można ją znaleźć w owocach tj pomarańcze, kiwi i truskawki, a także w brokułach i papryce. Oprócz dostarczania przeciwutleniaczy, może również pomóc spowolnić zaćmę i opóźnić chorobę zwyrodnienia plamki żółtej.

Witamina E

Witamina E jest doskonałym przeciwutleniaczem i środkiem dobrym na zaćmę. Witaminę E można znaleźć w wielu orzechach, takich jak migdały, orzeszki ziemne, piniowe, a także w suszonych morelach i nasionach słonecznika.

Luteina dla starzejących się oczu

Luteina jest składnikiem odżywczym występującym w kapuście, szpinaku i rzepie. Znajduje się także w naszych siatkówkach, więc jest ważną częścią zdrowego wzroku. Jedzenie karotenoidów, takich jak luteina i zeaksantyna, dostarcza przeciwutleniaczy i może pomóc w zwalczaniu problemów związanych z wzrokiem tj zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania