Kiedy wykonuje się USG stawu łokciowego Warszawa?

Łokieć tenisisty - zdjęcie partnera

Badanie USG stawu łokciowego to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych przy dolegliwościach bólowych, kontuzjach czy też innych problemach z ruchomością w tej przestrzeni. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu lekarz szybko może ocenić stan tkanek miękkich – czyli ścięgien i mięśni, oraz kaletek czy nerwów. Warto pamiętać o tym, że jest to badanie dynamiczne – czyli przeprowadzane w ruchu. Najczęściej z tego typu diagnostyki korzystają pacjenci uskarżający się na tak zwany łokieć golfisty czy łokieć tenisisty.

Jak przygotować się do USG stawu łokciowego?

Zrobienie USG stawu łokciowego Warszawa wymaga zginania i prostowania łokcia, odwracania i nawracania całego przedramienia, aby uzyskać dokładny obraz. Dzięki ultrasonografii specjalista może ocenić uszkodzenie stawu, zerwanie ścięgna mięśnia lub też sprawdzić wysięk wewnątrzstawowy. W badaniu USG łokcia „ogląda się” kaletkę, nadkłykcie oraz torbiele.

Na badanie USG łokcia zgłaszają się pacjenci, którzy w obrębie tego stawu odczuwają dyskomfort, mieli uraz czy kontuzję. Pierwszym sygnałem jest oczywiście ból od wewnątrz w łokciu lub też nad nim. Jeśli ten stan nie przechodzi samoistnie pomimo doraźnych działań, to należy wdrożyć diagnostykę i poszukać przyczyny problemu. Ortopeda USG stawu łokciowego wykorzystuje do oceny jamy stawu, zarysu kości oraz chrząstek. Może również sprawdzić ścięgna, więzadła, a także torebkę stawowa łokcia.

Bezpieczne i szybkie badania USG stawu łokciowego

Najczęściej uraz i ból w stawach łokciowych, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości są sygnałem, że trzeba zrobić badanie USG. W ten sposób ocenia się zmiany zwyrodnieniowe – czyli wspomniany już łokieć tenisisty i łokieć golfisty. Poza tym wielu pacjentów skarży się też na niestabilność tego stawu, wysięk oraz widoczny obrzęk. Ortopedzi zajmują się również oceną urazów w obrębie tego stawu, a badanie USG pozwala na dobrą ocenę sytuacji, ale również monitorowanie efektów leczenia i tempa gojenia się po kontuzjach.

USG to bezpieczne i nieinwazyjne badanie wykorzystywane przez lekarzy różnych specjalności. Nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Ortopeda prywatnie Warszawa poza sprawdzeniem stanu stawu łokciowego może również przeprowadzić na przykład:

  •       USG biodra
  •       USG stawu biodrowego
  •       USG kolana cena

Dlaczego warto zrobić USG łokcia?

Ortopedzi chętnie kierują na USG łokcia czy USG kolan. Warszawa na swoim terenie ma wiele miejsc, w których można to badanie zrobić. Jest ono o tyle ważne, że same stawy mają dość skomplikowaną budowę i by ocenić ich prawidłowe funkcjonowanie, znaleźć miejsca, które powodują dolegliwości bólowe lub też nie funkcjonują prawidłowo, należy wygenerować dokładny obraz. Ortopeda USG wykonuje na nowoczesnym sprzęcie. Głowica aparatu emituje ultradźwięki w odpowiedniej częstotliwości, one wnikają w głąb ciała, a po napotkaniu „przeszkody” odbijają się od niej i wiązka wraca do urządzenia. Dzięki temu powstaje dokładny obraz tego, co dzieje się w środku. A to właśnie pozwala lekarzowi znaleźć przyczynę – na przykład bólu, i podjąć odpowiednie kroki. Samo badanie nie jest ani bolesne, ani nieprzyjemne dla pacjenta. Podaje od razu też ortopeda cennik tego rodzaju diagnostyki. Warto ją zrobić, ponieważ staje się ona jednym z podstawowych narzędzi, by właściwie ocenić na przykład stany zwyrodnieniowe stawu łokciowego, uszkodzenia lub zwyrodnienia przyczepów ścięgien mięśni, wysięk w stawie łokciowym – zapalny, pourazowy, a także zdiagnozować zespół rowka nerwu łokciowego czy zespoły uciskowe nerwów w okolicy łokcia.

 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania