Jakie są rodzaje rękawiczek medycznych?

Rękawiczki medyczne - zdjęcie partnera

Rękawiczki medyczne są wykorzystywane w codziennej pracy przez personel medyczny. Mają chronić nie tylko medyków, ale także pacjentów, między innymi przed zakażeniem drobnoustrojami. Obecnie takie środki ochrony indywidualnej dostępne są w wielu różnych wersjach. Różnią się one przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane, ale także przeznaczeniem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje rękawiczek medycznych? Podpowiadamy.

Rękawiczki lateksowe

Pierwszym, klasycznym, bardzo popularnym modelem są rękawiczki lateksowe. Wykonuje się je z kauczuku. Ich zaletą jest duża rozciągliwość i dobre dopasowanie do ręki, dzięki czemu użytkownik takiego modelu może wykonywać bardzo precyzyjne czynności. Dostępne są w wersji jałowej, czyli chirurgicznej i niejałowej.

Ten pierwszy model wykorzystywany jest podczas operacji oraz innych zabiegów, które wymagają sterylności. Takie wersje dodatkowo zazwyczaj wykonane są z grubszych materiałów, aby zapewniały jak najlepszą ochronę biologiczną i były odporne na przekłucia. Lateksowe rękawiczki medyczne niejałowe mogą być wykorzystywane podczas innych czynności, na przykład pobierania materiału biologicznego. Lateks dobrze chroni przed krwiopochodnymi patogenami i niektórymi odczynnikami chemicznymi. Jednak jego wadą jest fakt, iż znajdujące się w koloidalnym roztworze kauczuku białka mogą wywoływać alergię na lateks. Dlatego produkty takie nie są odpowiednie dla każdego użytkownika.

Rękawiczki nitrylowe

Kolejnym rodzajem rękawiczek medycznych są wersje nitrylowe. Nitryl jest wykonany z kopolimeru syntetycznego kauczuku. Jest więc syntetycznym tworzywem, które nie powoduje alergii. Mimo że modele takie są mniej rozciągliwe od wersji lateksowych, to wciąż dobrze chronią przed patogenami biologicznymi, jeżeli są odpowiednio dopasowane. Wykazują również lepszą ochronę przed substancjami chemicznymi niż lateks. Zapewniają wysoką precyzję ruchów, choć czucie może być w nich nieco mniejsze niż w rękawiczkach lateksowych. Pod względem wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne również wypadają lepiej niż modele lateksowe.

Rękawiczki winylowe

Trzecim najpopularniejszym rodzajem rękawic medycznych są modele winylowe. Wykonuje się je z polichlorku winylu, czyli PVC. Materiał ten dobrze chroni przed preparatami chemicznymi czy skażeniem płynami ustrojowymi, jednak ma niższą odporność na wirusy i grzyby od modeli lateksowych. Rękawiczki winylowe są również mniej rozciągliwe niż wersje lateksowe i nitrylowe, przez co są podatne na rozdarcia. Z tego powodu tak istotne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar takiego produktu. Rękawiczki winylowe nie zawierają substancji uczulających i chętnie wykorzystywane są nie tylko w praktyce medycznej, ale również w innych branżach, choćby dlatego, że są odporne na substancje chemiczne tak jak smary, rozpuszczalniki czy oleje.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania