Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Endometrioza

Endometrioza - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Endometrioza - Opis choroby:
Pain In Abdomen, marin / www.freedigitalphotos.net

Endometrioza jest częstym schorzeniem, w którym małe kawałki błony śluzowej macicy (endometrium) znajdują się poza macicą. Mogą znajdować się w jajowodach, jajnikach, pęcherzu moczowym, jelitach, pochwie lub odbycie.

Endometrioza dotyka około 2 milionów kobiet w Wielkiej Brytanii.

Endometrioza jest długotrwałym (przewlekłym) stanem, który powoduje bolesne i ciężkie okresy. To często powoduje ból podbrzusza (brzucha), miednicy lub ból w dole pleców. Może to również prowadzić do braku energii, depresji i problemów z płodnością.

Jednak objawy endometriozy mogą ulec zmianie, a u niektórych kobiet występuje ich niewiele lub choroba występuje bezobjawowo.

Jeśli twój lekarz podejrzewa, że masz endometriozę odeśle cię do ginekologa (specjalisty w zakresie układu rozrodczego kobiety).
Ginekolog może przeprowadzić badanie jajowodów, jajników i macicy, znane jako laparoskopia, aby sprawdzić, czy plamy endometriozy.

Co jest przyczyną endometriozy?
Przyczyny endometriozy nie są w pełni znane, ale istnieje kilka teorii. Najczęstszą teoria mówi, że błona śluzowa macicy nie opuszcza ciała prawidłowo podczas miesiączki i osadza się na narządach miednicy. Lekarze określają to jako wsteczne miesiączkowanie.

Zwykle przed okresem, hormon estrogen powoduje, że endometrium gęstnieje, by otrzymać zapłodnioną komórkę jajową. Jeśli jajeczko nie jest zapłodnione, warstwa czynnościowa błony śluzowej macicy załamuje się i opuszcza ciało, w postaci krwi menstruacyjnej (okresu).

Tkanka Endometrioza w dowolnym miejscu ciała będzie przejść przez ten sam proces zagęszczania i rzuca, ale nie ma możliwości opuszczenia ciała. Powoduje to ból, obrzęk i czasami uszkodzenie jajowodów i jajników, co powoduje problemy z płodnością.

Tkanka endometrialna w dowolnym miejscu ciała będzie przechodzić przez ten sam proces zagęszczania i przelania, ale nie ma możliwości opuszczenia ciała. Powoduje to ból, obrzęk i czasami uszkodzenie jajowodów i jajników, co powoduje problemy z płodnością.

Leczenie endometriozy
Nie jest znane lekarstwo na endometriozę. Jednak objawom często mogą zaradzić leki przeciwbólowe lub leczenie hormonalne, które pomagają zapobiec stanom zdrowia przeszkadzającym w codziennym życiu. Operacja może być czasami stosowane w celu poprawy objawów i płodności.

Zdrowa dieta może poprawić poziom energii i pomaga regulować pracę jelit i snu.

Ciąża czasem zmniejsza objawy endometriozy, choć objawy często wracają, gdy cykl miesiączkowy wraca do normy.

Endometrioza może być trudnym stanem do pogodzenia, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

Źródło: http://www.nhs.uk

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania