Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Nadmiar witaminy D, hiperwitaminoza

Nadmiar witaminy D, hiperwitaminoza - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Nadmiar witaminy D, hiperwitaminoza - Opis choroby:

Witaminy są związkami organicznymi, niezbędnymi dla przebiegu szeregu procesów metabolicznych w organizmie człowieka. Biorą także udział w przemianie tłuszczy i węglowodanów w energię i są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wielu enzymów jednak same w sobie nie są natomiast źródłem energii i materiałem budulcowym.

Na działanie enzymów wpływają na zasadzie przenoszenia elektronów, atomów lub grup chemicznych podczas reakcji biochemicznych polegających na wymianie tych elementów podczas syntezy lub aktywacji enzymów.

Odgrywają także ważną rolę w procesach odnowy uszkodzonych tkanek, tworzeniu hormonów, przeciwciał, krwinek oraz budowie materiału genetycznego.
Na stopień wchłanialności i przyswajalności witamin wpływa forma chemiczna w jakiej witamina występuje w żywności. Wzrost ilości spożywanej witaminy sprawia, że wykorzystanie ich jest mniej efektywne ponieważ zmniejsza ich wchłanialność w organizmie. Sam skład pożywienia także wpływa na wykorzystanie witamin. Duża zawartość błonnika w diecie znacznie obniża biodostępność witaminy A.
Działanie witamin mogą hamować tzw. antywitaminy, które są związkami chemicznymi podobnymi do witamin pod względem składu i budowy. Mogą one wchodzić w połączenia za pośrednictwem których witaminy spełniają swoją rolę w organizmie i blokować możliwość prawidłowego funkcjonowania witamin. Są więc inhibitorami witamin.

Witaminy dzieli się na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą: kompleks witamin B, witamina PP, witamina H, witamina C i kwas foliowy. Z kolei rozpuszczalne w tłuszczach są witaminy: A, D, E i K.

Zdecydowana większość witamin nie może być syntetyzowana w organizmie człowieka, dlatego też muszą być dostarczane z pożywieniem. Do witamin syntetyzowanych w organizmie należą między innymi: witamina D3, syntetyzowana pod wpływem światła w skórze, witaminy z grupy B i witamina K mogą być syntetyzowane wewnątrz organizmu przez mikroorganizmy bytujące w jelicie cienkim i grubym. Ilości jednak, w jakich witaminy te są syntetyzowane nie są zazwyczaj wystarczające a więc także muszą być dostarczane do organizmu z pożywieniem.

Natomiast nadmiar witaminy w organizmie nosi nazwę hiperwitaminozy (hiper - nadmiar + witamina – życiodajna amina) i również wiążę się z pojawieniem się zespołów objawów chorobowych. Dotyczy zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Zapotrzebowanie na witaminy jest różne w zależności od płci, wieku, stanu zdrowia, trybu życia, codziennych stresów i ograniczeń dietetycznych. Zmiana pracy, przebyte choroby, urazy fizyczne i emocjonalne wymagają odpowiedniej suplementacji określonych związków.

Witamina D powstaje w skórze ludzi i zwierząt i jest jedną z nielicznych witamin, którą organizm produkuje sam pod wpływem promieni słonecznych, które przemieniają zawartą w skórze człowieka prowitaminę D3 w aktywną witaminę D. Witamina D pełni istotną funkcję w regulacji przemian wapnia i fosforu oraz tworzeniu kości. Witamina ta pobudza wchłanianie wapnia i fosforu z jelit, a także hamuje ilość wapnia wydalanego z organizmu. Jest także niezbędna do prawidłowego formowania układu szkieletowego, pośrednio wpływa korzystnie na system nerwowy i na skurcze mięśni w tym serca.

Działa na utrzymanie lub podniesienie we krwi wysokiego poziomu Ca2+ poprzez:
-zwiększenie wchłaniania wapnia z jelita
-wzrost resorpcji zwrotnej w nerkach
-pobieranie wapnia z kości

Źródła:
-tran,
-ryby: śledź, makrela, łosoś,
-mleko,
-jaja,
-wątroba,
-rośliny

Objawy:
-nudności,
-wymioty,
-brak apetytu,
-zaparcia,
-osłabienie
-łatwe męczenie się,
-nadmierne pragnienie,
-wzmożone oddawanie moczu,
-świąd skóry,
-bóle głowy.

Może dochodzić do tworzenia złogów nerkowych czyli kamicy nerkowej, a także zwapnień , które w efekcie prowadzić mogą do niewydolności nerek. Złogi wapniowe mogą pojawiać się w tkankach: np. tętnicach, sercu, płucach i nawet tworząc materiał zatorowy prowadzić do zawału. U dzieci można zaobserwować opóźnienia w rozwoju psychomotorycznym.

Zalecana dawka witaminy D to 10 μg na dzień u dzieci, około 5 μg u dorosłych.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania