Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Pchła ludzka

Pchła ludzka - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Pchła ludzka - Opis choroby:

Pchła ludzka - pulex irritans należy do rodziny stawonogów w związku z czym ma bardzo dobrze wykształcone odnóża, które składają się z biodra, krętarza, uda, goleni i członowanej stopy co zapewnia jej dużą skoczność. Jej ciało jest spłaszczone bocznie, posiada też mocny, chitynowy pancerz. Wielkość pchły to około 2-3 mm a więc można ją zobaczyć gołym okiem. Jest ciemnobrunatna, często prawie czarna. Aparat gębowy pchły jest typu kłująco- ssącego, dziurkuje ona skórę w regularnych rzędach i pije krew przez 120-150 minut. Dorosła pchła karmiona krwią człowieka żyje ponad 500 dni natomiast bez pokarmu może przeżyć tylko 125 dni.Ssąc krew wydziela hapten, który znajduje się w jej ślinie a ten łączy się z kolagenem skóry co może wywoływać nadwrażliwość typu IV. Po wyssaniu krwi następuje szybka defekacja, zwłaszcza po pierwszym ssaniu co sprzyja rozwojowi inwazji ponieważ larwy pcheł żywią się głównie odchodami dojrzałych osobników. Pchły należą do holometaboli a więc w trakcie swojego życia przechodzi przeobrażenie zupełne od postaci larwalnej do owada doskonałego, czyli larwa różni się budową od dorosłej postaci. Jedna samica składa nawet 400-500 jaj w ciągu życia. Jaja mogą być składane na żywicielu i opadać na legowiska lub mogą być składane do środowiska – np. w szpary między parkietem. Są małe - około 0,5 mm długości, białe i owalne Z jaj po około 3-10 dniach wykluwa się larwa, która jest światłofobna. Po okresie larwalnym, który obejmuje 3 linki i trwa 7-14 dni powstaje poczwarka. Jest ona otoczona oprzędem i drobinami kurzu lub piasku. W końcu owad doskonały wychodzi z oprzędu po 7-10 dniach.

Pchła ludzka jest obecnie gatunkiem zagrożonym w Europie wyginięciem. Czołowi parazytolodzy postanowili wpisać Pulex irritans na czerwona listę zagrożonych zwierząt i roślin.
 
Objawy:
Bezpośrednie następstwa żerowania pcheł są różowe plamki, z małym, ciemnym krwawym punkcikiem w środku. Występują one w dużych ilościach, po kilkanaście, położone są blisko siebie. Takie zmiany są początkowo silnie swędzące. Tak silny świąd utrzymuje się do 3 dni. U osób wrażliwych mogą pojawiać się pokrzywkowate bąble lub rozlane rumienie, a po około 1-2 latach mogą zatracić prawie zdolność reagowania na dalsze ukłucia.

Pchły lubią niską temperaturę i wysoki stopień nasycenia powietrza wilgocią. Są także światłofobne (głównie larwy), więc żerują najczęściej w miejscach nie wystawianych na słońce – głównie na osłoniętych odzieżą częściach ciała. Miejscem predylekcyjnym jest najczęściej okolica pasa, barków, bioder lub nogi. Natomiast larwy można często znaleźć we włóknach dywanu lub wnętrzu sofy.

Obecność pcheł w mieszkaniu można stwierdzić m.in. na podstawie plamek kału na pościeli. To, że pchła ludzka spędza większość czasu nie na swoim gospodarzu lecz na podłodze stał się w dobie odkurzacza jej przekleństwem, ponieważ jej gniazdo z jajeczkami i larwami stało się łatwą zdobyczą. Kocie kocyki i psie kosze stanowią dalece spokojniejsze biotypy z dobrymi szansami na rozwój.

Pulex irritans jest wektorem pałeczek Francisella tularensis wywołujących u ludzi tularemię.

pchły ludzkie są w

pchły ludzkie są w toalecie w realu na przymorzu w gdańsku

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania