Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Zapalenie tęczówki, ciałka rzęskowego

Zapalenie tęczówki, ciałka rzęskowego - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Zapalenie tęczówki, ciałka rzęskowego - Opis choroby:

Zapalenie obejmuje tęczówkę i ciało rzęskowe równocześnie. Przyczyną są zakażenia bakteryjne lub wirusowe oraz odczyny alergiczne. Czynnik chorobotwórczy dostaje się do tęczówki i ciałka rzęskowego poprzez krew.
Źródłem zakażenia mogą być też ogniska zapalne w istniejące w różnych narządach, np.: w zębach, migdałkach, pęcherzyku żółciowym, wyrostku robaczkowym itd.

Choroba może przebiegać ostro lub przewlekle. W zapaleniu ostrym występują silne bóle oka, łzawienie, światłowstręt, zaburzenia ostrości wzroku. Oko ma zabarwienie sinoczerwone, a tęczówka zmienia kolor na zielonkawy lub brunatnawy. Źrenica zwęża się często i ulega zniekształceniu na skutek zrostów zapalnych.

Zapalenia przewlekłe są znacznie rzadsze niż ostre, a ich objawy są mniej nasilone. W tęczówce powstają nacieki guzkowate, szarawe lub żółtawe, widoczne czasem nawet gołym okiem. Przyczyną jest najczęściej gruźlica, sarkoidoza lub kiła.

Leczenie zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego musi być prowadzone przez okulistę i to najczęściej w warunkach szpitalnych. szpitalnych początkowym okresie choroby trudno ja odróżnić od ostrego zapalenia spojówek lub ostrego zapalenia jaskry, dlatego leczenie przez niespecjalistę może opóźnić prawidłowe rozpoznanie. U wielu osób choroba ma charakter nawrotowy i doprowadza w końcu do jaskry następczej i zaćmy.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania