Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Zapalenie trzustki - Opis choroby:

Z chorób trzustki najpowszechniejsze jest jej zapalenie: ostre i przewlekłe. Ostre zapalenie trzustki jest bardzo poważną, zagrażającą życiu chorobą. Wciąż nie wiemy, co dokładnie wywołuje tę chorobę. Znany jest jej związek z kamicą dróg żółciowych i nadużywaniem alkoholu. Istotą ostrego zapalenia trzustki jest aktywacja niebezpiecznych, wydzielanych przez ten narząd enzymów, które trawią i niszczą samą trzustkę.

Związek kamicy żółciowej z zapaleniem trzustki wynika z budowy anatomicznej człowieka. Przewody żółciowe oraz przewody odprowadzające enzymy trzustkowe mają wspólne ujście do dwunastnicy.
Gdy nastąpi zamknięcie tego ujścia przez kamień żółciowy, żółć dostaje się do trzustki, gdzie uczynnia produkowane tam enzymy trawienne. Związek innych czynników z genezą choroby nie został jeszcze dokładnie wyjaśniony.Spory wpływ może mieć przewlekłe i nadmierne spożywanie alkoholu.

Objawy:

* ból brzucha: w nadbrzuszu, może promieniować do okolic kręgosłupa,
* nudności i (lub) wymioty,
* mierne wzdęcie brzucha,
* gorączka (37,7 - 38,3°C),
* hipotensja/wstrząs (40%),
* miernie nasilona żółtaczka,
* zmniejszona perystaltyka jelitowa lub jej brak,
* przebarwienia skóry (sinokrwiste) w okolicy lędźwiowej,
* przebarwienia okolicy okołopępkowej,
* wysięk w jamie opłucnowej.

Przewlekłe zapalenie trzustki to przewlekła choroba nienowotworowa trzustki, charakteryzująca się postępującym włóknieniem z towarzyszącym zanikiem tkanki gruczołowej, prowadzącym w różnych okresach do upośledzenia czynności zewnątrzwydzielniczej i wewnątrzwydzielniczej trzustki i w następstwie mogąca prowadzić do rozwoju cukrzycy.

Ostre zapalenie trzustki to nienowotworowa choroba trzustki o gwałtownym przebiegu. Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia trzustki jest nadużycie alkoholu (50%), kamica żółciowa (30%) lub uraz.

Leczenie:
Chory z rozpoznanym ostrym zapaleniem trzustki powinnien trafić na oddział intensywnej opieki medycznej. Aby ograniczyć samotrawienie, pokarmy i płyny podawane są drogą dożylną. Pacjentowi podawane są płyny i elektrolity w celu leczenia wstrząsu, środki przeciwbólowe, oraz antybiotyki jako osłona przed wtórną infekcją. W przypadku uporczywych wymiotów odsysa się treść żołądkową.

W przypadku żółciopochodnego zapalenia trzustki wykonuje się sfinkterotomię endoskopową, natomiast gdy występuje zakażona martwica trzustki, ropień lub nieresorbująca się torbiel - przeprowadzany jest zabieg operacyjny.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania