Choroba uchyłkowa, czyli uchyłkowatość jelita grubego, w jaki sposób się objawia i jak się ją leczy?

Jelito grube - zdjęcie partnera

Uchyłki w jelitach to rodzaj woreczków, które stają się uwypukleniem w ścianie jelita. Za główny powód ich powstawania uznaje się wieloletnie stosowanie diety ubogoresztkowej. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób w obrębie układu pokarmowego. U wielu osób ich występowanie nie wiąże się z obecnością żadnych objawów, w związku z czym ich wykrycie bywa przypadkowe. Mogę jednak stanowić przyczynę bólu i występowania ciężkich powikłań.

Pod określeniem uchyłków jelita grubego skrywają się cienkościenne woreczki, których średnica wynosi około 1 centymetra. Powodują one uwypuklenie ściany jelita do zewnątrz. Określa się je niekiedy jako rodzaj kieszonek, które tworzą się ze ściany jelita i z niego wystają. Najczęstszą lokalizacją tego rodzaju zmian jest esica, czyli okrężnica esowata – znajduje się ona po lewej stronie brzucha. Ilość występujących uchyłków może być bardzo różna i wynosić od kilku do nawet kilkunastu.

Jakie są przyczyny powstawania uchyłków jelita grubego?

Powodem powstawania uchyłków jest podwyższone ciśnienie występujące w świetle jelita grubego.  Pojawienie się wyższego ciśnienia, skutkuje oddziaływaniem na osłabione tkanki, przez co dochodzi do tworzenia się uchyłków. Można określić, że tkanki są tu niejako wypychane przez ciśnienie.

Powstawanie uchyłków następuje u osób dorosłych, po tym jak przez wiele lat stosowały dietę ubogoresztkową. Tego rodzaju pokarmy w kiepskim stopniu wypełniają jelito, prowadzą do zwiększenia występującego w nim ciśnienia, oraz sprawiają że ściana jelita ulega pogrubieniu. Zdaniem specjalistów, im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko powstania uchyłków. Jednak ich rozwojowi sprzyjają również częste zaparcia, predyspozycje genetyczne oraz stosowanie diety ubogiej w błonnik i płyny.

Jak objawiają się uchyłki jelita grubego?

U wielu pacjentów obecność uchyłków jelita grubego ma przebieg całkowicie bezobjawowy. Ich wykrycie w 60% przypadków następuje przypadkowo, w czasie badań zleconych, z zupełnie innych powodów. Jeśli jednak dochodzi do występowania z ich powodu objawów, to jest to stan, który określa się choroba uchyłkową jelita grubego.

Pośród najbardziej typowych objawów tej choroby wymienia się, następujące symptomy:

·         wzdęcia,

·         bóle brzucha,

·         przypadki zatrzymania stolca oraz gazów,

·         zaburzenia rytmu wypróżnień – pojawianie się biegunek lub zaparć,

·         bolesny guz w lewej dolnej części brzucha,

·         gorączka.

Brak wdrożenia odpowiedniego leczenia i rozwój choroby mogą skutkować pojawieniem się powikłań. Wówczas choroba przebiega razem z :

·         krwawieniem lub krwotokiem z uchyłków,

·         ostrym zapaleniem uchyłków,

·         ropniem jamy brzusznej,

·         przedziurawieniem ściany przewodu pokarmowego,

·         niedrożnością przewodu pokarmowego.

Objawy pojawiają się zarówno na skutek samych uchyłków i ich obecności, jak i w wyniku występowania w obrębie jelita stanu zapalnego. W pewnym sensie pojawiające się symptomy mogą nie zwracać naszej uwagi i wydawać się mało specyficzne. Jednak szczególną uwagę powinno zwrócić pojawienie się bólów brzucha występujących po lewej stronie i towarzyszące temu objawowi, często pojawiające się zaparcia.

Rozpoznanie, czyli jak stawiana jest diagnoza uchyłków jelita grubego?

Jednym ze sposobów rozpoznania uchyłków jest przeprowadzenie badania endoskopowego, czyli kolonoskopii – UWAGA, jeśli występuje podejrzenie zapalenia uchyłków, to przeprowadzanie takiego badania jest przeciwwskazane. Obecność uchyłków można również stwierdzić wykorzystując badania obrazowe jelit, w postawi wlewu kontrastowego, tomografii komputerowej, USG czy rezonansu magnetycznego. Odpowiednie badania dobiera lekarz, na podstawie objawów i wskazań pojawiających się u konkretnego pacjenta.

Jak wygląda leczenie choroby?

Zapewne u części pacjentów choroba nie jest objęta leczeniem, gdyż jej względna bezobjawowość sprawia, że nie zawsze zostanie wykryta. Jeśli jednak rozpoznanie zostanie postawione przypadkiem, to u większości chorych zaleca się wdrożenie odpowiedniego postępowania, aby choroba nie rozwinęła się do swojej pełnoobjawowej wersji.

W sytuacji gdy uchyłkowa choroba jelita grubego jest niepowikłana, to jej leczenie opiera się przede wszystkim na dokonaniu zmian w obrębie nawyków żywieniowych. Konieczna jest zmiana diety, wprowadzenie większej ilości błonnika, jak również ilości przyjmowanych płynów. Zastosowanie znajduje tutaj również leczenie farmakologiczne – przede wszystkim podaje się leki o działaniu rozkurczającym, choć w niektórych przypadkach zaleca się również antybiotyki.

Jeśli natomiast stwierdzone zostanie zapalenie uchyłków, to często zachodzi konieczność leczenia szpitalnego. Wówczas pacjent musi leżeć w łóżku, przebywać na ścisłej diecie, organizm należy odpowiednio nawadniać, jak również podaje się antybiotyki.

Jeśli pojawiają się dodatkowe powikłania, to pacjent kierowany jest na operacje. Jednak do jej przeprowadzenia mogą skłonić również nawracające uchyłki, nawet gdy dodatkowe powikłania się nie pojawiają.

Niestety w przypadku uchyłków nie ma możliwości ich całkowitego wyleczenia, nawet jeśli pacjent zostanie poddany zabiegowi operacyjnemu, to nie będzie miał pewności, co do ich pełnego usunięcia. Głównym celem stosowanych metod leczniczych jest więc poprawie komfortu i jakości życia pacjenta, łagodzenie objawów oraz uniknięcie pojawienia się powikłań.

Profilaktyka, czyli czy można uniknąć powstania uchyłków jelita grubego?

Największe korzyści może nam przynieść dbanie o stosowanie odpowiedniej diety, już od okresu wczesnego dzieciństwa. Wskazana jest dieta bogatoresztkowa, która sprawi, że jelito będzie odpowiednio wypełnione i nie będzie dochodziło do wzrostów ciśnienia w jego obrębie. W ten sposób mamy szansę na uniknięcie pojawiania się uchyłków. Pamiętajmy również o możliwie jak największej podaży błonnika pokarmowego w diecie oraz o przyjmowaniu jak największej ilości wody każdego dnia.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania