Czy można powstrzymać łysienie?

Alopecia - zdjęcie partnera

Łysienie jest procesem który dotyka wielu mężczyzn, ale także kobiet. Dotyczące osób w różnym wieku i może być spowodowany przez wiele czynników.

Możliwe przyczyny łysienia

Przyczyn łysienia jest bardzo wiele, łysienie może mieć podłoże genetyczne, być spowodowane przyjmowaniem leków, chorobami, zaburzeniami snu, stresem, niedoborami witamin lub składników mineralnych. W każdym jednak przypadku można zatrzymać lub ograniczyć jego zakres i zmniejszyć ilość, jaką stanowią wypadające włosy.

Łysienie androgenowe jest procesem który powodowany jest przez osłabienie i zatrzymanie pracy mieszków włosowych, z czasem przestają one wytwarzać nowe włosy, a włosy które znajdują się na głowie znajdują się tylko w czasie spoczynku. Faza spoczynku włosów trwa od trzech do sześciu lat. Po tym czasie martwe włosy wypadają i jeśli z mieszka włosowego nie wyrasta nowy włos, to zaczyna się proces łysienia.

Wzmocnienie włosów

Zapobieganie łysieniu polega przede wszystkim na wzmocnieniu włosów, należy uaktywnić także nieaktywne mieszki włosowe i doprowadzić do tego, aby były one dobrze ukrwione. Dzięki odpowiedniemu ukrwieniu dostarczana do nich będzie odpowiednia ilość tlenu, a także składników odżywczych.

Najskuteczniejsze sposoby na wzmocnienie włosów to masaż skóry głowy. Masaż skóry głowy można wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu i bez pomocy innych osób, musi on być delikatny tak, aby nie nadszarpnąć wyrastający włosów. Zbyt mocne pocieranie skalpu może doprowadzić też do podrażnień i wystąpienia obrzęku, a nawet krwawienia! Do masażu można używać własnych palców albo skorzystać ze specjalnych masażerów, które zakupić można na przykład w aptekach. Masażery mają delikatnie zaokrąglone końcówki i docierają do skóry głowy bez szarpania włosów. Masaż można wykonać też szczotką do włosów, należy jednak to robić delikatnie, a szczotka powinna mieć zaokrąglone końcówki tak aby nie drapała skóry głowy. Masaż nie musi trwać długo, wystarczą około 3 minuty dziennie, aby zauważyć pierwsze rezultaty i poprawić ukrwienie skóry głowy, a tym samym wzmocnić włosy i zagęścić fryzurę.

Wspomaganie masażu

Aby masaż przyniósł lepsze rezultaty można stosować wcierki ziołowe podczas jego wykonywania, dzięki temu podczas masażu składniki z naturalnych ziół przeniknął do głębi skóry głowy i odżywiają mieszki włosowe, a tym samym wspomagają wzrost włosów. Regularne stosowanie ziołowych wcierek wpływa pozytywnie na wzrost włosów i zapobiega łysieniu. Wcierki można przygotować samodzielnie w domowym zaciszu lub kupić w drogerii albo aptece - zazwyczaj są to wcierki na bazie alkoholu. Stosowanie alkoholu na całą długość włosów może wpływać negatywnie na ich stan, ponieważ alkohol ma działanie wysuszające, ale także wspomaga on transportowanie składników odżywczych w głąb skóry. Dlatego też wcierki należy nakładać tylko i wyłącznie na skal tak, aby nie wysuszyć włosów na całej długości. Produkty te można stosować codziennie, ale najlepsze efekty dają stosowane dwa - trzy razy w tygodniu. Zbyt częste używanie wcierek może powodować wystąpienie podrażnień i wysuszyć skalp.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania