Dieta bogata w błonnik to dieta na długie życie.

Meat - freerangestock.com

Spożywanie większych ilości błonnika może spowodować zmniejszenie ryzyka przedwczesnego zgonu m.in. z powodu chorób układu krążenia, infekcji czy schorzeń oddechowych – tak podaje pismo Archives of Internal Medicine.

Błonnik jest jadalna częścią roślinnych produktów żywnościowych która mimo iż nie ulega w naszym układzie pokarmowym strawieniu, korzystnie wpływa na różne procesy fizjologiczne jakie w naszym organizmie zachodzą. Wspomaga on perystaltykę jelit, ułatwia wypróżnianie i zrzucanie zbędnych kilogramów, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Redukuje ciśnienie tętnicze, łagodzi stany zapalne i wspomaga usuwanie toksyn z ciała, w taki oto sposób przyczynia się do spadku chorób układu krążenia, cukrzycy, otyłości a nawet pewnych nowotworów. Naukowcy z USA przeanalizowali dane zebrane w grupie ponad 219 tysięcy panów i niemal 169 tys. pań, którzy brali udział w długoterminowym studium które dotyczyło związku między dietą a stanem zdrowia. Jego uczestnicy wypełniali na początku ankiety które dotyczyły spożycia różnych pokarmów, a później ich stan zdrowia był śledzony przez 9 lat. W tym okresie zmarło 20 tysięcy mężczyzn i 13 tysięcy kobiet, a naukowcy zebrali informacje dotyczące zgonów. jak się okazało osoby które spożywały najwięcej błonnika były o 22% mniej narażone na śmierć z różnych przyczyn niż osoby które jadły go w mniejszych ilościach.

Bardziej szczegółowa analiza pokazuje iż związek ten dotyczy głównie błonnika z produktów pełnoziarnistych a nie innych źródeł jak warzywa i owoce. Jego spożycie było związane w największym stopniu ze spadkiem zgonów ze wszystkich przyczyn, jak również z powodu chorób sercowo-naczyniowych itd.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania