Jak chronić słuch dziecka? - 4 sposoby

dziecko słucha muzyki, Michal Marcol / www.freedigitalphotos.net

Z ostatniego raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ponad 1 mld nastolatków i młodych osób dorosłych jest narażony na utratę słuchu.

Po przestudiowaniu nawyków dotyczących słuchania dźwięków o różnych poziomach przez ludzi znajdujących się wieku od 12 do 35 lat, naukowcy spostrzegli, że blisko połowa z nich słuchała dźwięków na niebezpiecznym poziomie na swoich osobistych urządzeniach oraz wiele z tych osób narażało się na poziom hałasu uszkadzający słuch na różnych imprezach muzycznych i sportowych.

Zadaniem każdego z nas jest ochrona naszego słuchu. Dr Stephanie Barret zaproponowała 4 wskazówki, które mogą pomóc dzieciom bezpiecznie "słuchać":

1. Ograniczenie ekspozycji na hałas
Nie potrzeba wiele, aby trwale uszkodzić słuch. W rzeczywistości, trwałe narażenie przez dłuższy czas na odgłosy takie jak szum odkurzacza może spowodować trwałą utratę słuchu. Rodzicie są zachęcani do wychowywania dzieci w świadomości jak bardzo ważny jest słuch i jego ochrona, a także że bezpieczny poziom hałasu ma duże znaczenie. Rodzice powinni pomóc im w robieniu dłuższych przerw od słuchania muzyki przez wiele godzin.

2. Zmniejszenie głośności
Jeśli chodzi o urządzenia osobiste, głośność nie powinna przekraczać 60%. Ponadto powinno się zwrócić uwagę na poziom głośności muzyki w samochodzie, ponieważ to również ma wpływ na słuch.

3. Stosowanie środków ochrony słuchu
Następnym razem, gdy wybierzesz się na koncert lub imprezę sportową, warto zabrać ze sobą środki ochrony słuchu, takie jak zatyczki do uszu z filtrem, słuchawki służące do redukcji szumów itp.

4. Zastosowanie technologii ograniczających głośność
Jeżeli dziecko używa urządzenia do odsłuchiwania muzyki na słuchawkach i możesz usłyszeć ten dźwięk - słyszysz, że jest zbyt głośny - warto pomyśleć nad zastosowaniem takiej technologii. Istnieją aplikacje na smartfony, które umożliwiają monitorowanie poziom odsłuchiwanych dźwięków i utrzymywanie go na poziomach bezpiecznych. W sklepach z elektroniką można też kupić słuchawki ograniczające dźwięki i słuchawki dla dzieci.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania