Kiedy lepiej nie pocieszać...

victim,  kenfotos / www.freedigitalphotos.net

Z badań opublikowanych na łamach czasopisma Journal of Personality and Social Psychology wynika, że ludzie z niskim poczuciem własnej wartości w ciężkich chwilach nie potrzebują pocieszenia, tylko zrozumienia.

Badacze z Uniwersytetu Waterloo i Uniwersytetu Wilfrid Laurier uważają, że gdy osoba ma niskie poczucie własnej wartości, pocieszanie jej nie przynosi pożytku ani osobie pokrzywdzonej, ani osobie wspierającej.

Taki człowiek posiada negatywny obraz własnej osoby, a doznanie życiowej porażki utwierdza go w przekonaniu, że jest bezwartościowy. Mimo wszystko, w trudnych chwilach nie chce być pocieszany.

Prof. Denise Marigold, która jest współautorką badania, twierdzi, że osoby z niskim poczuciem własnej wartości chcą, aby ich bliscy widzieli je takimi, jakimi same siebie widzą. Dlatego opierają się pozytywnym, przyjacielskim opiniom na ich temat i sprzeciwieają się optymistycznym zachętom oraz zapewnieniom poprawy ich sytuacji.

Osoba wspierająca może odczuwać zły nastrój i negatywne emocje z powodu jej nieskutecznych wysiłków mających na celu poprawienie humoru osoby z niskim poczuciem własnej wartości, natomiast osoba pocieszana, po pewnym czasie może odbierać te działania jako frustrujące i męczące.

Kierowani tymi powodami, naukowcy doradzają raczej okazywanie zrozumienia osobie z niskim poczuciem własnej wartości znajdującej się w trudnej sytuacji.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania