Kinesiotaping, czyli jak zniwelować ból za pomocą plastra

ból pleców, by stockimages / www.freedigitalphotos.net

Z pewnością nie raz widzieliście osoby aktywne, uprawiające sport z charakterystycznymi plastrami na ciele. Służą one do tzw. kinesiotapingu, czyli terapii, która umożliwia radzenie sobie z bólem i pomaga w leczeniu kontuzji. Można wręcz stwierdzić, że ta nowoczesna metoda stała się na swój sposób modna – pośród osób uprawiających jogging na ulicy, mogliśmy zobaczyć, jak są powszechne. Można je nabyć samemu, sprzedawane były nawet w descontach, jednak zdecydowanie lepiej skorzystać ze wsparcia i umiejętności fizjoterapeuty, który właściwie je naklei w taki sposób, aby ból istotnie ustąpił.

Kinesiotaping nazywany jest inaczej plastrowaniem dynamicznym, pozwala skutecznie pozbyć się bólu, ale nie tylko. Ta niezwykła, choć jednocześnie prosta metoda została stworzona przez pochodzącego z Japonii doktora Kenzo Kase. Całość opiera się na oklejeniu wybranych części ciała plastrami, które posiadają odpowiednią strukturę.

Plastry na skórze

Jeśli plastry zostaną właściwie naklejone, to powodują delikatne uniesienie skóry, wówczas dochodzi do zwiększenia się przestrzeni pomiędzy nią a mięśniami. Właśnie to działanie stanowi podstawę skuteczności tej metody. Plastry naklejać powinien jedynie fizjoterapeuta po odpowiednim szkoleniu, gdyż ich właściwe naklejanie jest kluczowe.

Terapia z zastosowaniem kinesiotapingu wykorzystuje odpowiednio wytworzone plastry – Kinesio Tex Gold. Ich „konstrukcja” sprawia, że ruchy nie są w żaden sposób ograniczane, rozciągają się jedynie na długość, mają ciężar i długość bardzo podobną do parametrów skóry oraz ich falowe utkanie daje możliwość przepływu powietrza, dzięki czemu nie tworzą się odparzenia i są odporne na działanie wody.

Noszenie plastrów na skórze trwa zwykle od kilku dni, do nawet kilku tygodni, w niektórych przypadkach pozostawia się je do czasu, aż całe się odkleją. Znanych jest kilka technik naklejania plastrów i specjalista dobierze najlepszą zależnie od lokalizacji i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Co się dzieje, gdy mamy plaster?

Kinesiotaping reguluje napięcie mięśniowo-powięziowe, ma również działanie wyrównujące mikrokrążenie limfy i jednocześnie zmniejsza nacisk na receptory bólowe. Takie działanie obserwujemy przy plastrach, które są odpowiednio naklejone. Dzięki wpływowi na przepływ limfy możemy obserwować, że plastry poprawiają i przyspieszają znikanie siniaków, zastoin, obrzęków i wywołują zmniejszenie stanów zapalnych. Aktywują endogenny system znieczulenia i oddziałują na receptory bólowe, dzięki czemu zmniejszają lub całkowicie usuwają jego odczuwanie.

Specjaliści fizjoterapii wskazują, że plastry kinesioterapeutyczne są doskonałe dla mięśni oraz stawów. Powodują zwiększenie zakresu ruchów stawów i korygują ich ustawienie oraz pracę. Działają również wspomagająco na funkcjonowanie mięśni, stanowiąc ułatwienie dla wykonania ruchu.

Kiedy stosuje się kinesiotaping?

• Ograniczenia ruchów mięśni oraz stawów,
• Bóle w obrębie kręgosłupa,
• Zespoły przeciążeniowe,
• Stany zapalne, np. zapalenie ścięgna Achillesa,
• Wady postawy,
• Naderwanie mięśni, ścięgien, więzadeł,
• Krwiaki pooperacyjne,
• Obrzęki limfatyczne,
• Porażenia neurologiczne,
• U kobiet ciężarnych – odpowiednie naklejenie plastrów zapobiega rozstępom oraz bólom kręgosłupa,
• U kobiet karmiących piersią – właściwie naklejone plastry pozytywnie wpływają na laktację.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania